Přemýšlíte, kam dát v bytě pračku? Nejlepší je mít pro ni samostatnou místnost, ale neztratí se ani v koupelně. Pokud nemáte místo ani tam, nezbyde vám nic jiného, než ji ukrýt v kuchyni nebo ve vestavěné skříni na chodbě. Výhodou samostatné prádelny je, že zde většinou najdete prostor i na sušení, žehlení a skládání prádla. Všechnu práci tak zastanete v jedné místnosti a ven už vynesete jen čisté, voňavé, suché a poskládané prádlo připravené na návrat do skříní.
Prádelna je prostě lepší. Jak ji zařídit?
Jako prádelnu můžete využít třeba komoru, technickou místnost nebo sklep, v místnosti však musí být připojení na vodu a odpady. Nezapomínejte ani na to, že by se prádelna měla dát větrat, protože vysoký obsah vlhkosti ve vzduchu může vést k plísním. Ideální je okno, ale postačí i ventilátor. V prádelně by mělo být také umyvadlo nebo menší vana na namáčení prádla.
Než se pustíte do zařizování prádelny nebo prádelního kouta, tak se inspirujte na Pinterestu.
Samostatnou prádelnu můžete brát jako pracovní místnost, takže si zde vystačíte s pračkou a otevřeným regálovým systémem, kam uložíte veškeré prací prostředky a přípravky. Jestli si však potrpíte na pořádek a organizaci, pořiďte si raději uzavřené skříňky. Pak totiž vypadá prostor více uspořádaně. Pokud má prádelna více funkcí, myslete i na další úložné prostory na rozličné úklidové prostředky a pomůcky či cokoliv dalšího, třeba sportovní potřeby.
Špinavé prádlo můžete ukládat do prádelních košů, vaků zavěšených na stěně nebo nádob zabudovaných do skříňky. Nádoby na špinavé prádlo mají tisíce podob a tvarů, takže výběr záleží jen na vašem vkusu a prostoru, který máte k dispozici. Aby mělo třídění prádla řád a nikdo to nepletl, označte jednotlivé koše třeba pomocí cedulek nebo barev.
Kombinace pračky a sušičky je značka “ideál”
Když si k pračce pořídíte i sušičku, nebudete muset řešit problém, kde sušit prádlo. Pokud máte doma málo místa, postavte je na sebe a vytvořte tak “prádelnový” sloup. V koupelně či prádelně si tak ušetříte spoustu místa. Pokud máte dostatek prostoru, postavte je vedle sebe a jejich horní plochu využijte k odkládání věcí či ke skládání prádla. Pokud na ně navíc umístíte pracovní desku, můžete pod ni zabudovat i výsuvné skládací prkno.
Spotřebiče můžete postavit i na nižší skříňku, do které schováte další věci. Výhodou je, že pračka a sušička budou výše, takže se k nim nebudete muset tolik zohýbat. Pokud se na spotřebiče nechcete dívat, můžete je zabudovat do skříňky nebo schovat za závěs. Když bude sušička stát vedle pračky, můžete nad ni pověsit skříňku nebo poličky, do kterých dáte košíčky nebo krabičky s pracími prostředky, síťkami pro praní drobného prádla, sušicími míčky a dalšími drobnostmi.
Jestli si nechcete pořizovat nebo nemáte potřebu používat sušičku, můžete nad pračku místo poliček pověsit sklopný sušák. Prádlo pak nebudete muset sušit v obýváku, ložnici nebo na balkoně, případně nebudete muset šetřit místo na klasický sušák. Místo sklopného sušáku můžete zvolit i sušák pověšený ke stropu, který pomocí důmyslného systému snadno dostanete do takové výšky, abyste na něj mohli pohodlně pověsit prádlo. Místo sušičky pak můžete vedle pračky nebo nad ni umístit koupelnovou skříňku na špinavé prádlo i prací prostředky.
Autor: DiksY Bydlet kvalitně, znamená žít…