Urazili jste při stěhování roh zdi? Víte, jak opavit roh zdi ve 4 krocích opravit?

Otlučené rohy okolo dveří a na chodbě, to může být nechtěný pozůstatek vaší stěhovací snahy, či úsilí při přenášení těžších předmětů. Typické je to hlavně po čerstvém vymalování předsíní a úložných prostor. Záplatování a vyspravování sádrou už je zastaralé, vesměs na díry a chybějící kusy nestačí a hlavně je vidět. Na frekventovaných místech se raději postarejte o prevenci a vůbec celkové zpevnění hrany.

Hodně trpí i rohy zdí okolo dveří a zúžených průchodů. Braňte se instalací profilu pod omítkou a případně i ozdobné venkovní hrany. Nejdříve seškrábněte omítku a nerovnosti, tím také povrch zdrsníte. Na hranu pak špachtličkou naneste rovnoměrně po celé délce hrany, od země až ke stropu,  rychletvrdnoucí lepící tmel. Do něj pak vmáčkněte předem zakrácený rohový plechový profil.

Opravenou omítku po zaschnutí přetřete barvou

Přebytečnou lepící směs vytlačí prolisky v liště, proto ji zednickým hladítkem uhlaďte. Měl by to být plynulý povrch, ubíhající od rohu „do ztracena“. Roh nechte zaschnout do dalšího dne, teprve pak můžete povrch dočistit štukem. Po zaschnutí štukové omítky ji přetřete barvou. Nanášejte ji postupně ve více vrstvách, až splyne roh s okolní stěnou.Dalším způsobem opravy je využití lišt, které rohy nejen ochrání, ale jsou i hezkým dekorativním doplňkem. Ozdobnou lištu třeba do vaší ložnice buď celou koupíte, nebo si ji vyrobíte z rovného hranolu 40 × 40 mm. Hranu zdi pak zbavte smirkem větších nerovností a lištu připevněte na zeď silikonovým tmelem. Jeho malé kopečky naneste na vnitřní stranu lišty pistolí na kartuše.

Při natírání raději vynechte vnitřní stranu lišty, tmel by na ní nemusel držet.

Ještě před usazením dřevěnou lištu natřete nebo namořte do požadovaného odstínu. Vnitřní stranu lišty ale vynechte, tmel by nemusel držet. Lištu s naneseným tmelem přitiskněte ke zdi a mírně s ní pohněte po hraně nahoru a dolů. Tímto způsobem tmel nejlépe přilne. Veškerý vytlačený tmel buď ihned odstraňte, nebo po zaschnutí odřízněte zalamovacím nožem.Na větší trhliny a chybějící kusy zdiva už zpravidla nestačí sádra, protože praská, dělá puchýře a vypadává. Můžete použít například bandáže ze samolepící textilní pásky, pruhů plátna či obinadla. Nebo přelepte trhlinu po celé délce speciální sklovláknovou páskou, kterou tvoří sklolaminátová mřížka s akrylátovým lepidlem. Bandáží zároveň zpevníte více mechanicky namáhaná místa.

      Jak opravit stěrkovací hmotou tmelem uražené rohy zdí:
1. Připravený stěrkový tmel naneste na postiženou zeď k otlučenému rohu
2. Špachtlí ho rozhrňte po ploše tak, aby přesahoval za roh
3. Z druhé strany poté tmel stáhněte do ztracena
4. Operaci opakujte, než budete spokojeni, nebo použijte tzv. úhlové hladítko

Opravy uražených rohů jsou zajímavé i pro širokou diskusi na internetu. Čtenář s přezdívkou Laďa doporučuje koupit rohy s perlinkou, a spáry vzít nejdříve akrylovým tmelem či lepidlem. „Nejdříve se spára zatmelí a potom přetře speciálním gumovým nátěrem. I když spára pod nátěrem praskne, nebude to poznat,“ píše Laďa ve svém příspěvku.

Čtenáři často řeší opravy nalepením rohů z různých materiálů

Čtenářka s přezdívkou Nelly je přesvědčena, že nepříjemná situace se stále opakuje, pokud dojde k neopatrnému kontaktu čehokoli, co je tvrdší než daný roh. Řešila by to na exponovaných místech nalepením rohů, buď plastových, nebo kovových či dřevěných. „Nebo celý roh orýpat od štuku, dát tam ochranný plechový roh a znovu zaštukovat. Bude to pevnější než sádra,“ míní Nelly.Různé nepravidelnosti v bytě nemusí být vždy nutně na škodu. Mají schopnosti dodat vašemu domu či bydlení punc originality a trochu je i oživit. Vybavte se buď sériově vyráběným, nebo atypickým nábytkem. Vše ale nejdříve pečlivě zvažte, rozměřte, a pokud máte možnost, nechte si poradit od odborníků. Výrazně lépe se tak vyhnete různým lapsusům a prostorovým nedorozuměním.

Napsat komentář