Sníte o kuchyni s ostrůvkem? Zjistěte, zda je to opravdu výhra…

Kuchyňský ostrůvek zvětší pracovní i úložný prostor kuchyně. Často slouží jako prvek, který opticky odděluje kuchyňskou zónu od zóny obytné. Je častým snem hospodyněk, ale ne vždy je praktický tak, jak to v představách vypadá. Ideální kombinaci tvoří s jednořadou kuchyňskou linkou a linkou do L. Ke kuchyním ve tvaru U a G se už tak moc nehodí. Dřez ani sporák umístěný na ostrůvku není příliš praktický, takže je lepší ho využívat jen jako další pracovní a odkládací plochu. Z vnější strany ostrůvku můžete mít barové sezení, případně klasický jídelní stůl.

Ostrůvek se hodí jen do větších místností a kuchyní spojených s jídelnou či obývacím pokojem. Kolem ostrůvku totiž musí zůstat dostatek místa pro pohyb. Minimální vzdálenost od stěn i dalších kusů nábytku by měla být minimálně 90 cm, optimálně však 120 cm. Hloubka i délka ostrůvku je individuální a závisí především na prostoru, který máte k dispozici. Hloubka většinou bývá 80 – 120 cm. Ostrůvky jsou nejčastěji obdélníkové, některé jsou však čtvercové či oválné. V případě kombinace ostrůvku s barem myslete na dostatečný prostor pro nohy (nejlépe i prostor, o který si nohy opřete).

Pracovní, mycí nebo varná zóna?

Ostrůvek je nejlepší využívat jako další pracovní plochu. Když ho budete chtít využívat jako varné nebo mycí centrum, tak počítejte s mnohem náročnější instalací. Do prostoru totiž budete muset přivést elektřinu, vodu nebo plyn. V případě mycího centra budete muset vyřešit i odpady, v případě varného centra zase digestoř. Navíc nesmíte zapomínat ani na dostatečné osvětlení. To vše znamená zásahy do stěn a podlah, případně i stropů. U výběru digestoře myslete na to, že musí být pohledová ze všech stran. Existují i digestoře zabudované do roviny pracovní desky, ale ty poslouží spíše jen těm, kteří moc nevaří.

Varná deska umístěná na ostrůvek není ideální ani z hlediska úklidu. Při vaření a hlavně smažení totiž pokrmy prskají, takže při vaření v prostoru zaprskáte nejen pracovní plochu, ale i prostor kolem ostrůvku (hlavně podlahu nebo jídelní stůl). Proto je lepší umístit varnou desku ke stěně. Pokud trváte na varné zóně na ostrůvku, nainstalujte za varnou desku alespoň zástěnu, která nečistoty zachytí. Volte však raději nějaký neprůhledný materiál, abyste se na skvrny od vaření nemuseli dívat i z obytné zóny.

Zvolené funkci ostrůvku přizpůsobte i úložný prostor. Výhodou ostrůvku je, že tento prostor může být přístupný ze všech stran. Jestliže budete ostrůvek využívat jako varnou zónu, můžete do něj uklízet hrnce a pánvičky. Když budete mít na ostrůvku dřez, uložte do skříněk třeba čisticí prostředky a nádobu na odpad. V případě pracovní zóny můžete v ostrůvku schovávat třeba potraviny nebo kuchyňské spotřebiče. Část ostrůvku můžete vyhradit i domácí vinotéce. Prostor nad ostrůvkem zase využijete díky různým závěsným a drátěným systémům.

Jak poskládat linku s ostrůvkem

U dvouřadé kuchyňské linky může ostrůvek nahradit druhé rameno linky. Výhodou ostrůvku je, že jej můžete obcházet z obou stran. Další možností je zkombinovat ostrůvek se skříňovou stěnou. Ostrůvek pak zahrnuje pracovní, varnou i mycí zónu. Při tomto řešení je důležité věnovat velkou pozornost dodržení všech ergonomických zásad, aby se vám v kuchyni dobře vařilo. I tak se však jedná spíše o módní záležitost pro lidi, kteří moc nevaří.

Z rohové kuchyně do L vytvoříte pomocí ostrůvku kuchyni do U, jen s tím rozdílem, že ostrůvek opět můžete obíhat ze všech stran. Prostor kuchyně díky tomu nebude tolik uzavřený. V kuchyni do U a G by mohlo umístění ostrůvku do kuchyně narušit strany kuchyňského trojúhelníku, takže se do nich příliš nehodí. Navíc je zde ostrůvek poměrně zbytečný, protože linka má sama o sobě dostatek úložných i pracovních prostor. Kuchyňská linka ve tvaru G je řešením spíše do menších prostor, ve velkých prostorech ji můžete nahradit ostrůvkem.

Napsat komentář