Chcete si vypěstovat vlastní zeleninu a bylinky, ale nemáte zahrádku? Doma můžete pěstovat bylinky a zeleninu v truhlících na balkoně nebo na parapetech, případně pomocí hydroponie či akvaponie přímo v bytě. Mezi výhody akvaponie a hydroponie patří rychlejší růst rostlin, menší náchylnost k chorobám a vyšší obsah vitamínů. Při pěstování navíc nemusíte používat žádné pesticidy proti škůdcům a zelenina je hned při sklizni čistá, takže ušetříte i vodu, kterou byste jinak potřebovali k jejímu omytí. Při pěstování v bytě však musíte rostlinám zajistit dostatečnou teplotu a osvětlení.
Jaký je rozdíl mezi hydroponií a akvaponií?
Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Místo substrátu se využívá keramzit nebo minerální plsť. V hydroponickém systému cirkuluje voda, která se mimo záhony filtruje, doplní o živiny, upraví se její pH a teplota, a poté se vrací zpět do záhonů.
Akvaponie je formou hydroponie, ale jako zdroj živin se využívá odpadní voda z chovu ryb. Rybí exkrementy hnojí rostliny a substrát v záhonu a kořenový systém rostlin zase vodu čistí, takže se pak může vrátit pomocí gravitace zpět do nádrže s rybami. Aby hydroponický systém fungoval správně, musíte přidat ještě správné mikroby. Akvaponie je mnohem náročnější, protože se musíte vyznat jak v pěstování rostlin, tak i v akvaristice a akvaponii samotné.
Vypěstujte si bylinky i zeleninu bez starostí
Pro pěstování v bytě jsou vhodné bylinky, jahody, ředkvičky, salát, petržel, mrkev, celer a v menším množství i rajčata, papriky nebo okurky. Do bytu se nehodí keřovité a stromovité rostliny, rostliny s velkým vzrůstem či rozsáhlými kořenovými systémy a rostliny s velkými a těžkými plody. Možnosti pěstování v bytě jsou poměrně rozsáhlé, ale bohužel můžete zeleninu a bylinky pěstovat jen v malém množství. Pokud byste chtěli pokrýt celoroční spotřebu domácnosti na celý rok, potřebovali byste hodně velké pěstební prostory.
V klasickém bytě si tak můžete při vhodném načasování zajistit díky akvaponii nebo hydroponii celoročně čerstvý a zdravý doplněk k vaší stravě. Hydroponický i akvaponický pěstební systém si můžete vyrobit sami (a to i z různých recyklovaných materiálů), ale pokud tím nechcete ztrácet čas nebo si na to netroufáte, můžete si pořídit automatizované systémy, neboli chytré pěstírny. Jejich výhodou je, že pouze zasadíte semínka a pak už se prakticky o nic nestaráte, maximálně doplňujete vodu a hnojivo podle toho, jak vám řekne aplikace v mobilu. Nevýhodou těchto systémů je vysoká cena a malý pěstební prostor.
Niwa ONE
Niwa ONE je automatizovaný hydroponický systém, který slouží pro pěstování rostlin, ovoce, bylinek a zeleniny. O rostliny se můžete starat pomocí aplikace na chytrý telefon, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. Pomocí řady snímačů a zařízení dokáže Niwa ONE vytvořit dokonalé prostředí pro růst rostlin. Obsahuje hydroponický systém, automatizovanou závlahu, topení, inteligentní osvětlení, větrání a klimatizaci. Aplikace pak obsahuje knihovnu programů pro nejpopulárnější rostliny, zeleninu a bylinky.
Pěstírna má podobu vitríny a vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž ta větší má 90 x 50 x 20 cm (maximální výška rostliny je 58 cm) a můžete si ji předobjednat za 9 600 Kč. Stejná firma nabízí za 4 700 Kč i Niwa Maker KIT, pomocí kterého si můžete vytvořit vlastní hydroponickou jednotku. Součástí setu je veškerá elektronika i zařízení a návod, jak všechno správně propojit. Jediné, co si musíte sehnat nebo vyrobit zvlášť, je pěstební korpus.
Biopod
Biopod slouží pro vytvoření uzavřeného ekosystému, který nevyžaduje téměř žádnou údržbu a péči. Poslouží jako akvárium, terárium nebo skleník (pěstování rostlin v substrátu). Můžete zde pěstovat bylinky i zeleninu, přičemž Biopod se o ně bude automaticky starat a řekne vám, kdy jsou připravené pro sklizeň.
Zasadíte semínka, v aplikaci nastavíte, co chcete vypěstovat, a pak už vše jen sledujete. Biopod má dokonce zabudovanou kameru, takže růst můžete sledovat i mimo domov. Pomocí aplikace můžete sami regulovat teplotu, osvětlení, vlhkost, ventilaci i “déšť”. Největší Biopod má rozměry 125 x 40 x 70 cm a jeho odhadovaná cena je 25 500 Kč.
Kijani grows
Kijani grows je praktický kit pro sestavení akvaponického systému. Obsahuje veškerou techniku i elektroniku (čerpadlo, napájení, snímač hladiny, čidla teploty i vlhkosti, senzor světla a kameru), překližkový rám, akvárium i návod k montáži. Připojení k internetu přes wi-fi slouží k ukládání dat na cloud a odesílání upozornění. Vzdělávací kit s nádrží o objemu 9,5 litru a inteligentním sběrem dat stojí 6 400 Kč. Firma má v plánu nabízet i domácí set s nádrží na 130 litrů.
ECO-Cycle Aquaponics Kit
ECO-Cycle Aquaponics Kit od firmy ECOLIFE je nastavený tak, abyste pomocí něj snadno vytvořili z jakéhokoliv akvária produktivní zahrádku, jen musíte vybrat vhodné ryby. Po správné instalaci vám za 4 – 8 týdnů vyroste až 13 rostlin. Set pořídíte včetně osvětlení a akvária za 9 200 Kč. Na stránkách firmy najdete i video návody pro montáž setu, jeho uvedení do provozu a údržbu.
Seedo Homelab
Seedo Homelab je chytrá domácí pěstírna, která svými rozměry připomíná malou ledničku. Po vložení semínka do pěstírny zadáte v aplikaci, o jakou rostlinu se jedná, a pěstírna se postará o zbytek. Zajistí zálivku, hnojení, minerály, optimální teplotu, osvětlení, vlhkost i ventilaci.
Pěstírna je připojená k wi-fi, takže vám může posílat notifikace, třeba když je nutné doplnit hnojivo nebo vodu. Uvnitř pěstírny se navíc nachází webová kamera, díky které můžete růst rostlin sledovat prakticky odkudkoliv. V pěstírně můžete pěstovat zeleninu, bylinky i květiny, dá se však využít i pro řízkování dřevin. Rozměry pěstírny jsou 100 x 60 x 60 cm a cena zatím není stanovená.
Brio
Brio je domácí akvaponický systém pro pěstování květin a bylinek. Díky Brio přírodnímu filtračnímu systému absorbují rostliny přírodní odpad z akvária a živí se přirozenou cestou. Celý set obsahuje také dvě širokospektrální žárovky, které plně nahradí sluneční paprsky, takže pěstírnu s akváriem můžete umístit prakticky kamkoliv. Brio o velikosti 75 x 49 x 38 cm a objemu 36 litrů stojí 16 000 Kč. Můžete jej postavit na jakoukoliv rovnou plochu (třeba komodu či stůl) nebo skříňku speciálně navrženou pro Brio. Ta stojí 6 700 Kč.
Autor: DiksY Bydlet kvalitně, znamená žít…