Cesta k úspěchu u zavírače dveří je správná montáž. Jak na to?

„Brano, zavírá samo.“ Jistě každý zná asi jeden z nejznámějších reklamních sloganů na zavírače dveří v tuzemsku. Dnes už je k mání značek více, ale možná i vy doma spoléháte na pohodlnou poloautomatiku nejen u dveří do garáže, ale třeba i v interiéru. Jenže někdy zavírač nefunguje a dveře zůstávají otevřené či nedovřené. Jak zařízení nejlépe seřídíte?

Před seřízením si zjistěte značku a typ vašeho zavírače

Nejčastějším problémem bývá příliš rychlé zavírání s hlasitým boucháním dveří do zárubní, nebo naopak nedovření dveří. Nejrychleji tuto nepříjemnost opravíte dotažením regulačního šroubu či šroubů, pokud je jich v zařízení více. Myslete ale na to, že každý typ zavírače má jiné provedení a tím i způsob seřízení. Vedle Brana totiž existují i značky jako Geze, Kaba, Diplomat či Dorma.

Nevidíte žádnou změnu? Pak zřejmě v zavírači chybí olej. Jestliže se rychlost zavírání nezmění, není pravděpodobně v zavírači olej. Při jeho nedostatku dochází k další typické chybě zavírání, kdy se dveře dovírají rychle a na konci se zpomalí. Olej může zčásti zmizet opotřebením vnitřních částí, ale i tím, že jste koupili moc malý zavírač pro příliš těžké dveře.

Postupujte podle selského rozumu. Pokud nevíte, co se kterým šroubem nastavuje, nastavte nejdříve jeden šroub. Pak vyzkoušejte reakci zavírače a pokračujte případně s dalším šroubem.

Oleje máte po kontrole v zavírači dostatek, ale bouchání přesto trvá. Jak na to? Zkraťte šroub táhla a jednoduše jej více zašroubujte. Pokud dveře například v předsíni nedovírají, naopak jej prodlužte a mírně vyšroubujte. Délku zkrácení nebo naopak prodloužení táhla nastavujte zkusmo, pokuste se zkracovat šroub po 5 milimetrech délky.

Po této technické operaci se vám teoreticky může stát, že táhlo se zavírací pákou nebudou svírat pravý úhel, tak jako dříve. I tak by ale výchylka měla být maximálně plus mínus dva centimetry. Má totiž vliv na velikost doklepu dveří a celkovou funkci zavírače vůbec. U hydraulických modelů pak počítejte s tím, že u venkovních dveří do domů může kvůli nízké teplotě tuhnout olej a tím se měnit i rychlost zavírání. Obecný návod na seřízení nicméně není, protože existuje řada typů.

Berte v úvahu fyzikální zákony. Hydraulické zavírače dveří mají proměnlivé vlastnosti v zimním a letním období kvůli tuhnutí, respektive rozpínání oleje. Počítejte s tím.

Zavírače s jediným regulačním šroubkem v boční části tělesa zavírače, seřídíte snadněji. Otočením šroubu vpravo dovření zpomalíte, vlevo naopak zrychlíte. U zavíračů se dvěma šrouby výrobci už regulační označují. Například u značky Brano typu P100 mají čísla 1 a 2. Šroubem č. 1 regulujete první fázi pohybu dveří, takzvanou kočárkovou. Šroub č. 2 určuje rychlost dovírání od konce této fáze až po úplné zavření dveří. Podrobnosti najdete v návodu na internetových stránkách výrobce.

Čtenář s přezdívkou Jenny píše v internetové diskuzi, že seřizoval v bývalé bytovce zavírač dost pravidelně na jaře a na podzim. „V zimě, jak ztuhl olej, tak to zavíralo děsivě pomalu,“ konstatoval s tím, že na jaře musel trochu utáhnout, na podzim zase trochu povolit. Podle čtenáře s přezdívkou Bandy je jeden šroub na seřízení polohy ramene už přežitek. „Většina bran má dva šrouby, jeden na rychlost do zavření na cca 15° a druhý na dovření od 15°,“ popsal.

Pokud si na seřízení sami netroufáte, zavolejte odborníka

Pokud vás špatné zavírání a dovírání dveří rozčilují a nevíte si s tímto problémem rady, povolejte na opravu odborníka. Bude vás to ovšem stát nějaké peníze. Jestliže chcete ušetřit, mrkněte se nejdříve na webové stránky výrobců automatických zavíračů. Zpravidla tam najdete velmi podrobné a dá se říci, že i bez problémů pochopitelné detailní návody.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *