Kouzelné koření a téměř zapomenutý všelék jménem kurkuma. Používáte ji v kuchyni?

Možná se k vám už dostaly informace o doslova zázračném působení kurkumy na lidské zdraví. Síla, kterou toto exotické koření disponuje, jsou výrazné protizánětlivé vlastnosti bez nežádoucích účinků. V klasické čínské medicíně ji najdete jako lék na řadu onemocnění. Pomáhá například při nadýmání, žloutence, krvi v moči, různých křečích, modřinách nebo bolestech zubů.

Kurkuma patří do čeledi zázvorovitých a používá se hlíza

Tato skvělá látka se jmenuje kurkumin. Žluté až oranžové přírodní barvivo se vyrábí extrakcí z oddenků různých druhů rostlin rodu kurkuma, zejména kurkumy dlouhé (Curcuma longa). Jsou to příbuzné zázvoru z čeledi zázvorovitých. Při použití jako přídatná látka v potravinách se označuje kódem E 100. Mletý oddenek jako přírodní droga se označuje názvem Curcumae rhizoma.

 

V potravinářství nahrazuje kurkumin jako barvivo mnohem dražší šafrán. Jako přísadu ji najdete také v hořčici nebo worcesterské omáčce a neobejde se bez ní orientální, asijská a konkrétně ani indická kuchyně. V lidovém lékařství naše babičky používaly odvar z mleté drogy při poporodních bolestech břicha a zástavě menstruace, poruchách zažívací soustavy, ledvin, jater a žlučníku.

Zevně se odvar z kurkumy aplikuje jako dezinfekční roztok nebo zásyp na nehojící se vředy a různá kožní poranění. Údajně je též dobrým repelentem proti mravencům.

Z kurkumy si můžete přichystat masku pro léčbu akné. Vezměte po jedné lžičku kurkumy, medu a vody. Ingredience smíchejte do pasty, kterou naneste na obličej. Předem jej však musíte zbavit všech nečistot. Masku nechte působit alespoň tři minuty, a poté ji důkladně opláchněte. Vyléčíte si i pálení žáhy. Ozdravný čaj si připravte ze lžičky kurkumy a do čtyř šálků vroucí vody.

Kurkuma má silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Pokud ji chcete pěstovat doma, žádá si dostatek rozptýleného světla a vlhko. Teplotu chce kolem 25 až 30 °C. Hlízy kurkumovníku sežeňte v supermarketu. Vysaďte je do lehké písčito hlinité půdy a nezapomeňte dát na dno drenážní vrstvu. Přes léto dejte květináč ven nebo do skleníku. Rostlina potřebuje vydatně zalévat a rosit.

Pěstování kurkumovníku vyžaduje teplo, světlo a vlhko

Nejvhodnější doba pro sběr hlíz je na jaře, kdy se stonky začínají pomalu zatahovat. Kurkumovník vytáhněte z květináče a odklepte zeminu. Hlízu rozdělte, část pro konzumaci, část na další sadbu. Hlízy očistěte, zbavte kořínků a uvařte, tím vzniká žádané žluté barvivo. Po uvaření hlízy osušte a rozemelte je na prášek.

 

Jako lék se kurkuma využívá už 4500 let. Je užitečná nejen při léčbě ran, ale i kožních problémů, včetně pásového oparu a neštovic. Pomáhá při léčbě zánětlivého onemocnění střev, jako je zákeřná Crohnova nemoc, nebo kolitida. Droga dokáže zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, dále pomáhá při léčbě cystické fibrózy a brání růstu rakovinných buněk a metastáz.

Kurkuma je vynikají pro játra a kardiovaskulární zdraví srdce. Snižuje špatný cholesterol, riziko mrtvice a mnohá srdeční onemocnění. Také chrání proti Alzheimerově chorobě.

Namíchejte si třeba pastu proti bolesti. Smíchejte tři lžíce kokosového oleje, dvě lžičky jedlé sody a lžičku kurkumy. Vzniklou pastu a aplikujte na bolavé postižené místo. Pokud k ní navíc přidáte trochu mouky, odstraňuje tato směs i nevzhledné chloupky na těle. Z jedné vyplývá, že pokud po dobu 4 měsíců použijete pravidelně kurkumu s léčivým gelem, zbavíte se příznaků lupenky.

U zdravého člověka sice nejsou známy žádné nežádoucí účinky, ale kurkuma může dráždit kůži. Je Vyhněte se raději její konzumaci při jaterních a žlučníkových problémech, v těhotenství a dále při poruchách srážlivosti krve nebo při problémech s početím. Obecně se doporučuje nepřekračovat denní limit 0-0,5 mg na jeden kilogram tělesné váhy.

Kurkuma velice dobře čistí ústní dutinu

Kurkuma je velmi prospěšná i pro zdravou ústní dutinu ústní. S kurkumovou ústní vodou zabráníte vzniku plaku a následnému zánětu dásní. Přidejte kurkumu v prášku do teplé vody a připravte si ústní vodu vlastní. 10 mg kurkumy v prášku smíchejte se 100 ml vody a přidejte trochu extraktu z máty peprné pro svěží chuť.

Na záněty vám pomůže domácí čaj z kurkumy. Ve 4 šálcích vody uvařte jednu čajovou lžičku mleté kurkumy. Povařte ji po dobu 10 minut a pak přeceďte. Přidejte zázvor, který podpoří protizánětlivé vlastnosti nápoje. Pro denní užívání jinak obtížně vstřebatelného kurkuminu v přírodní podobě si vyrobte mikroemulzi. Smíchejte jej s 1 až 2 dvěma žloutky a jednou či dvěma lžičkami kokosového oleje. Pak vše rozmíchejte ručním mixerem.

Kurkumin sice není všelék a při hazardování se zdravím – kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrný stres, obezita a nedostatek pohybu – nezabrání rozvoji vážných chorob ani on. Ale u osob žijících zdravě výrazně sníží riziko rozvoje téměř všech typů rakoviny.

Přidáváním kurkumy do jídla nic nekazíte, navíc vám bude lépe chutnat. Nejčastěji se s ní setkáte v curry, což je směs nejrůznějšího koření. Právě kurkuma působí jeho žlutou barvu. Curry se hodí k masu včetně ryb, ale i do salátů a nejrůznějších omáček či dipů. Udělejte něco pro své zdraví. Jsou to právě jednoduché a už po staletí známé postupy, které častou mohou ve váš prospěch znovu nastolit rovnováhu mezi nemocí a zdravím.

Napsat komentář