Mají prahy význam a nebo je to jen přežitek?

Práh se používá v případě, kdy je mezi prostory změna úrovně nebo materiálu podlahy a mezi prostory s rozdílnou teplotou. Trendem je propojení místností stejnou podlahovou krytinou, takže u interiérových dveří už práh není potřeba. Pokud však přece jen potřebujete jinou podlahu v místnostech, použijte místo prahu přechodovou lištu. Ta netvoří komunikační překážku, takže průchod bude vlastně bezbariérový.

Přechodová lišta by měla být u zavřených dveří zcela skrytá pod dveřním křídlem, takže ještě před položením podlah se rozmyslete, jaký typ dveří budete instalovat. Lišty jsou většinou samolepicí nebo šroubovací a vyrábí se ze dřeva, MDF i hliníku. Některé jsou instalovány už během realizace podlah. U vchodových dveří (třeba do garáže) můžete použít nízký hliníkový práh.

Jak zabráníte průvanu pod dveřmi?

Jestliže jste citlivý na průvan a vadí vám vysoké prahy, pořiďte si ke dveřím kartáčové těsnění, které mezeru zakryje. Těsnění bývá vyrobené převážně ze syntetických vláken, speciální antistatické kartáče pak mohou být i z koňských žíní. U některých variant jsou štětiny nahrazeny pružnou gumovou lištou. V obchodech najdete kartáče různých šířek, délek i hustot a některé můžete zkrátit na potřebnou délku sami. Štětiny bývají připevněny k liště, kterou nalepíte nebo přišroubujete na dveřní křídlo. Existují však i samolepicí kartáčky, které přilepíte na spodní hranu dveří.

Lišty lepte na suchý a hladký povrch zbavený prachu a mastnoty a nejvíce namáhané části kartáčků pro jistotu přichyťte ještě pomocí hřebíčků nebo sponek. Kartáčové těsnění je vhodné jak pro rovné, tak i pro nerovné podlahy, protože štětiny kopírují veškeré nerovnosti. Štětiny bývají dlouhé 5 – 30 mm, ve speciálních případech až 100 mm.

Mezeru mezi dveřmi a podlahou můžete utěsnit i speciální pěnovou lištou, která má tvar dvojité role. Tu nožem zkrátíte na požadovanou délku a jednoduše nasunete na spodní hranu dveřního křídla. Jedná se o levné a rychlé, ale ne příliš estetické řešení. Pěnová lišta se totiž vyrábí jen v jedné barvě, a to šedé. Lišta vyplní mezery až do 22 mm a je vhodná pro hladké podlahové plochy, jako jsou parkety a dřevěné či dlaždicové podlahy.

Mechanický práh místo klasického

Pokud vám vadí i minimální mezera pod dveřmi a chcete sofistikované řešení, pořiďte si dveře s mechanickým prahem (automatickým spouštěcím prahem, padací dveřní lištou). Mechanismus padacího těsnění se montuje do vyfrézované drážky ve spodní hraně dveřního křídla, ale existují i varianty pro dodatečnou montáž lišty na spodní hranu křídla bez nutnosti frézování. Těsnicí profil bývá z měkkého silikonu. Při zavření dveřního křídla se práh mechanicky aktivuje, vysune a utěsní prostor pod křídlem.

Při otevřených dveřích je mechanický práh neaktivní a nijak neomezuje vzhled ani funkci dveří. Standardní verze dokáže zabránit průvanu, prostupu světla a únikům tepla z interiéru, profi verze pak zajistí i odolnost proti hluku, kouři a ohni (důležitá u protipožárních dveří). Některé padací prahy mají větrací průchod, který umožňuje přívod vzduchu do místností, které vyžadují průběžné větrání (třeba koupelna, kuchyně či ložnice). Při nákupu se vždy zajímejte o to, jaké vlastnosti práh vykazuje.

Padací práh dokáže vyplnit mezeru až do 25 mm a je schopný vyrovnat i šikmý rozdíl až 15 mm v šířce dveří 1 metr. Můžete ho použít u jakéhokoliv typu podlah, a to i v kombinaci s přechodovou lištou. Padací těsnění je určené pro jednokřídlé a dvojkřídlé dveře dřevěné, hliníkové, plastové i kovové, posuvné dveře, shrnovací stěny i vchodové dveře.

Napsat komentář