Proč vinylovou podlahu?

Vinylové podlahové krytiny (PVC, hovorově lino) jsou vyrobené z polyvinylchloridu. Měkčené PVC se prodává v rolích, tvrzený vinyl zase v dílcích (lamelách nebo čtvercích). Tvrzený vinyl může být kombinovaný s podkladem z HDF nebo korku. Existuje i tkaný vinyl, který na první pohled připomíná koberec. Vinyl je odolný proti oděru, vodě (nevadí mokré vytírání), na omak je měkký, příjemný a hřejivý a umožňuje tichý došlap. Je zdravotně nezávadný, neobsahuje těžké kovy a někdy bývá opatřený vrstvou, která omezuje šíření plísní a bakterií.

Další výhodou PVC je široká škála barev a vzorů. Dokáže totiž dokonale imitovat jakýkoliv materiál (i dřevěné podlahy včetně reliéfu). Vinylová podlaha je ideální také v kombinaci s podlahovým vytápěním. Vinyl se v závislosti na teplotě roztahuje a smršťuje, takže při nákupu studujte technické listy a vyberte si takovou krytinu, která bude mít co nejnižší roztažnost. U dobrých výrobců se pohybuje od 0,1 mm na 1 metr délky. Rozpínání omezuje i příměs skelných vláken. Pro vyšší odolnost proti poškrábání se pak ptejte po PVC s PUR (polyuretanovou) ochrannou vrstvou.

Pokládka vinylových podlah

Výhodou velkoplošného PVC v rolích je podlaha beze spár a poměrně snadná pokládka, kterou zvládne i šikovný kutil. Pod lepenou vinylovou podlahou musí být špičkově udělaný podklad, protože vinyl okopíruje každou nerovnost. Menší nerovnosti nejspíše srovná i textilní nebo pěnová podložka, ale při větších nerovnostech je potřeba srovnat podlahu nivelační hmotou. Pokud chcete mít jistotu, že je podlaha položená správně, nechejte pokládku na odbornících. Někdy je cena pokládky zahrnuta v ceně podlahové krytiny.

PVC v rolích můžete pokládat volně bez lepení, kdy krytinu u stěn a při napojování zajistíte pomocí oboustranné lepicí pásky (vhodné pro menší místnosti), nebo PVC celoplošně přilepíte. Lepení je doporučováno u velkých místností (nad 20 m2) a v místnostech s podlahovým topením. Lepením navíc zabráníte vzniku vln. Vinylové dílce můžete skládat k sobě a celoplošně lepit, jiné položíte bez lepení podobně jako plovoucí podlahy pomocí zámkového spoje. Lepené podlahy bývají tišší, takže jsou vhodné i do dětských pokojů. U lepených lamel je navíc jednodušší oprava poškozených dílců.

Nepleťte si “lino” s linoleem

Linoleum (známé také jako marmoleum) je na rozdíl od PVC vyrobené z obnovitelných přírodních materiálů (dřevitá a korková moučka, lněný olej, vápenec, přírodní pigmenty a jiné). Nejčastěji je položeno na jutové tkanině nebo plátěné podložce. Jedná se tedy o 100% přírodní produkt, který je biologicky odbouratelný a nenarušuje životní prostředí při výrobě ani likvidaci. Oproti PVC je tlustší, měkčí a více připomíná gumu. Linoleum bývá jednobarevné nebo melírované, imitace dřeva nebývá věrná.

Pro své hygienické a nealergické vlastnosti se linoleum dříve používalo hlavně v nemocnicích a zdravotních zařízeních, dnes nachází uplatnění i v domácnostech. Přírodní původ surovin je vykoupený vyšší cenou a menší odolností proti vlhkosti. Linoleum totiž může nasát vlhkost a začít se vlnit nebo odlepovat, takže není vhodné třeba do koupelen. Dalšími nevýhodami přírodního linolea jsou citlivost na UV záření a náročnější údržba, která spočívá mimo jiné i v nanášení speciální voskové emulze.

 

Údělejte dojem na návštěvu. Zařiďte si domácí bar…

Alkohol je prý metla lidstva, ale pokud nejste třeba ze zdravotních důvodů zapřisáhlými abstinenty, dát si občas nějaký drink neuškodí. Když pomineme problematiku kredencových alkoholiků, kteří se doma potulují kolem uložené lahvinky a sem tam si nalejí „stopečku“, mívá řada lidí dost slušně zařízený bar nejen pro sebe, ale i pro případné návštěvy. Zaujala vás tato idea a chtěli byste také mít v obývacím pokoji něco podobného? Není to zase až tak složité.

Vyberte si doma pečlivě a zodpovědně místo, kde budete sami nebo s partnerem, případně s přáteli meditovat nad sklenkou dobrého vína, barevným koktejlem nebo ušlechtilým destilátem. Poté bude třeba vyřešit otázku „Kam s tím vším?“ V nabídce obchodů je široká nabídka nábytku, který můžete použít nejen pro přechodné skladování alkoholu, ale i veškerých potřeb pro jeho servis.

Komody, skříňky nebo zasklené vitríny jsou pro tyto účely ideální. Nápoje s vyšším procentem alkoholu se samozřejmě nekazí, tudíž si nemusíte lámat hlavu s malou ledničkou. Využijete nejspíš tu, kterou už máte v kuchyni. Nicméně pro skladování vína je ideální teplota 10 – 12 °C, a tudíž nejlépe chladný sklípek. Pokud chybí, přejte si jako dárek speciální klimatizovanou skříň na víno.

Do svého domácího baru nemusíte pořizovat zrcadlovou stěnu a profesionální výbavu, ale třeba stylové barové židličky a stoličky dělají také pěknou atmosféru. Pro přípravu koktejlů budete ale nezbytně potřebovat led, počítejte s tím. Dále vám nesmí chybět trojdílný a dobře těsnící šejkr, míchací sklenice a k ní dlouhá lžička a strainer, speciální kovové sítko se spirálou.

K vybavení je dobré pořídit i prkénko na krájení ovoce, lis na citróny a nerezové lžičky, vidličky a nože. Pro uchování jednoho nebo dvou druhů aromatických likérů či pálenek jsou fajn dvě stříkací sklenice a šikovné budou i kleště nebo lopatka na led. Pro servírování vína pořiďte kvalitní vývrtku s malým nožíkem na krycí kapsle a nezapomeňte ani na běžný otvírač korunkových uzávěrů.Teď už vám nezbývá nic jiného, než si dokoupit základní sortiment lihovin, případně vína tak, abyste nezruinovali rodinný rozpočet. Pro výrobu míchaných nápojů potřebujete řadu ingrediencí, ale nezbytné jsou lihoviny, vína a sirupy. Posledně jmenovaná složka se k drinkům přidává jednak proto, že se cukr špatně rozpouští a jednak kvůli tomu, že připravované nápoje často kalí.

„Škoda, že pít vodu není hřích. Jak báječně by chutnala!“       Lichtenberg

Co mít doma z ušlechtilých destilátů? Mezi rumy patří mezi nejprodávanější venezuelská pecka Diplomatico, kubánský elixír Legendario, případně guatemalská nádhera Ron Zacapa. Klasikou je také irská whiskey Tullamore Dew, Bushmills nebo bourbon Jack Daniel´s. Znalce potěší vyvážená chuť koňaků Courvoisier nebo Henessy, ve vašem novém houpacím křesle pak skvěle zarelaxujete třeba se skleničkou Martellu.

Vínečka vybírejte s ohledem na vlastní preference, případně i na to, zda s vámi budou pít dámy. Pro úvodní vyladění chutě můžete mít doma některé Veltlínské zelené či Müller-Thurgau. Pro zvědavé nosíky pořiďte Sauvignon, Tramín červený nebo Pálavu. U té si ale dejte pozor na původ a kvalitu, v posledních letech se jí totiž u nás vypilo tolik, kolik se jí tu nikdy ani nemohlo vypěstovat.

„Voda, pokud se pije střídmě, nemůže nikomu škodit.“     Mark Twain

Jako víno králů pak nese označení Ryzlink rýnský. Mezi tuzemskými červenými víny si vyberte domů třeba rozšířenou Frankovku, můžete mít i Zweigeltrebe, Modrý Portugal nebo také Cabernet Sauvignon. Ať už vás osloví cokoli, nezapomeňte vína podávat ve správném typu sklenic. Červené do širších a nižších, bílé do štíhlejších a vyšších. Místo si na ně udělejte v prosklených vitrínách.Tak, teď se rozhlédněte po svém novém domácím baru a můžete si vybrat, na co máte chuť. Mnozí lékaři stejně doporučují jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění vypít denně maximálně dvě sklenky vína pro muže a sklenku pro ženy. Nejlépe společně. Alkohol v tomto množství totiž slouží jako prevence před chorobami srdce a cév. Tak…na zdraví, a co vám teď ještě chybí? Hosté.

Podívejte se také, jak vypadají domácí bary v příspěvcích na síti Pinterest.

Hosty dělíme na nezvané, pozvané a nepozvané. Ty první vyhoďte hned mezi dveřmi. Patří sem věřitelé, agenti cizinecké legie nebo prodejci hrnců. Hosty nepozvané rádi vidíte, i když jste vůbec netušili, že k vám zavítají. Hosty pozvané samozřejmě očekáváte, a vítáte je s otevřenou náručí i barem. Poslední dvě skupiny si zaslouží kvalitní posezení, třeba na moderní sedací soupravě.

Aha, ještě je tady jeden z přátel, kterému se nějak nechce (nebo nemůže?) domů. Namíchejte mu Prairie – Oyster koktajl. Do poháru dejte lžíci worcesterové omáčky a na ni opatrně vyklepněte žloutek. Trochu osolte, opepřete a malinko posypte paprikou. Pak pohár dolejte olivovým olejem. Natočte do sklenice čerstvou, studenou vodu a obojí příteli podejte. Koktejl musí vypít naráz. Je ověřeno, že všichni tu vedle stojící vodu také „na ex“ vypijí, poté se zvednou a v klidu odejdou.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Božský relax jménem závěsné křeslo

Příjemné uvolnění a vychutnání pocitu relaxace. To jsou určitě hlavní požadavky na sezení v pohodlném křesle ve vašem obývacím pokoji. Úžasné a netradiční je ale posezení a pohoupání v křesle závěsném. Lepší zázemí pro sledování televize, čtení nebo jen lenošení si těžko můžete přát. Ke stropu je ale musíte velice dobře upevnit, aby relax neskončil nepříjemným přistáním.

Zavěsit ke stropu můžete nejen křesla, ale i houpačky nebo sítě. Zpočátku jistě neprohloupíte, když si necháte odborně zkontrolovat nosnost a materiál stropu. Najděte si speciální prodejnu kotevní techniky nebo větší železářství a pořiďte si rozpínací hmoždinku s půlkruhovým hákem, případně s karabinkou. Kompletní závěsné zařízení na křeslo z ratanu vás ale vyjde zhruba na 6 000 Kč.

Ke kotvení do zdi či stropu používají profíci kombinaci ocelových závěsných prvků s chemickou maltou, kdy hovoříme o takzvaném chemickém kotvení.

Nejlepší způsob upevnění ocelové spojovací techniky do zdiva je chemické kotvení. Nenamáhá zeď rozpěrnými silami, nepodléhá času ani vlhku. Zdivo a chemická malta se totálně spojí. Obstarává to dvousložková vinylesterová pryskyřice s přídavkem cementu. Tuba obsahuje dvě základní složky, které při smíchání ztuhnou do vysokopevnostní pryskyřice.Odborníci doporučují zavěšovat křesla výhradně buď na strop z masivního dřeva či betonu, zhruba do výšky 1,95 m. Výška sedáku nad zemí vylaďte asi na 50 centimetrů. Na betonový strop použijte chemickou kotvu a houpačkový hák s metrickým závitem. Do dřeva vyvrtejte otvor a do něj až po konec závitu dejte vhodný bezpečnostní závěs. Na kroužek zavěste karabinu s pojistkou a křeslo.

Při použití kotvy s pouzdrem jde o takzvané neviditelné kotvení, kdy je po demontáži závěsného oka vidět pouze otvor se závitem. Pro kotvení pouzdra musíte ale vzít vrták s větším průměrem.

Křesla se zavěšují pouze na jeden bod. To umožňuje rychlou montáž a také komfort volnosti pohybu. Vždy si ověřte, že definitivní místo pro křeslo je dostatečně pevné s bezpečné. Nejlépe tedy pevný vyzrálý beton, nebo zdravé a silné trámy nejlépe z hustého dřeva. Na oba tyto materiály se hodí třeba závěs Power hook, v originálním balení jsou kovové hmoždinky do betonu. Na dřevěný trám si musíte dokoupit vhodné vruty do dřeva s hrubým závitem. Osvědčily se ty z uhlíkové oceli.Závěs Power hook má navíc karabinu. Proto můžete křeslo snadno nasadit i sejmout a pro lehké otáčení má karabina na otočném kloubu ložisko. Pro snadné nastavení délky závěsu je jeho součástí navíc prodlužovací řetízek. K zavěšení křesla kdekoli ve vašem bytě můžete použít i otočný závěs s obchodním názvem Swivel. Snadno se používá a ani u něj nechybí možnost otáčení.

Na pultech najdete i hotové kompletní úchyty křesel

Patentovaný úchyt značky Home Rope, určený k upevnění závěsného křesla na strop nebo dřevěný trám, vás přijde ne necelých 500 Kč. Vyrobili jej z pevného, voděodolného materiálu, který navíc odolává i UV záření. Pro zavěšení pohodlného křesla do trámu pergoly či do přiznaných trámů v bytě je zase ideální závěsný hák se samořezným vrutem do dřeva. V obchodě jej seženete do 110 Kč.Rostoucí popularitu závěsných křesel a jejich upevnění v bytě dokládá bohatá internetová diskuze k tématu. „Pokud jste v nejvyšším patře, nejjednodušší bude provrtat panel skrz a konzoli, hák a očko, zavěsit na šroub s velkou podložku na vrchní straně panelu,“ míní čtenář Václav. Případně radí najít v panelu dutinu, přes otvor do dutiny vsunout silnější roxor nebo trubku, na ni zavěsit hák na houpačku a otvor s rourou zabetonovat.

Klasická hmoždinka prý ve správné díře unese v panelu i slona. Vy si v případě potřeby můžete vzít na pomoc třeba chemické kotvení.

„Klasická hmoždinka, pokud je ve správné díře, unese v panelu i slona. Řekněte nějakému kutilovi v sousedství a za čtvrt hodinky se můžete houpat,“ radí čtenářka s přezdívkou Litty. Kvalitnější 12 mm hmoždinka to podle ní v betonu bez problémů zvládne. „Případně si vezměte na pomoc buď kovovou, nebo chemickou kotvu,“ uzavřela Litty.K zavěšení houpacích křesel, ale i sítí můžete použít mnoho různých způsobů, výrobků a doplňků. Vždy musíte zvážit místní podmínky k závěsu, aby celková sestava po pečlivém a kvalitním byla dostatečně nosná a bezpečná. V obchodech nabízené závěsné prvky mají vždy uvedenou nosnost, a obsahují také návod i doporučení, pro jaký nábytek jsou vhodné.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Překáží vám pračka v bytě? Řešením je praktická prádelna či prací kout…

Přemýšlíte, kam dát v bytě pračku? Nejlepší je mít pro ni samostatnou místnost, ale neztratí se ani v koupelně. Pokud nemáte místo ani tam, nezbyde vám nic jiného, než ji ukrýt v kuchyni nebo ve vestavěné skříni na chodbě. Výhodou samostatné prádelny je, že zde většinou najdete prostor i na sušení, žehlení a skládání prádla. Všechnu práci tak zastanete v jedné místnosti a ven už vynesete jen čisté, voňavé, suché a poskládané prádlo připravené na návrat do skříní.

Prádelna je prostě lepší. Jak ji zařídit?

Jako prádelnu můžete využít třeba komoru, technickou místnost nebo sklep, v místnosti však musí být připojení na vodu a odpady. Nezapomínejte ani na to, že by se prádelna měla dát větrat, protože vysoký obsah vlhkosti ve vzduchu může vést k plísním. Ideální je okno, ale postačí i ventilátor. V prádelně by mělo být také umyvadlo nebo menší vana na namáčení prádla.

Než se pustíte do zařizování prádelny nebo prádelního kouta, tak se inspirujte na Pinterestu.

Samostatnou prádelnu můžete brát jako pracovní místnost, takže si zde vystačíte s pračkou a otevřeným regálovým systémem, kam uložíte veškeré prací prostředky a přípravky. Jestli si však potrpíte na pořádek a organizaci, pořiďte si raději uzavřené skříňky. Pak totiž vypadá prostor více uspořádaně. Pokud má prádelna více funkcí, myslete i na další úložné prostory na rozličné úklidové prostředky a pomůcky či cokoliv dalšího, třeba sportovní potřeby.

Špinavé prádlo můžete ukládat do prádelních košů, vaků zavěšených na stěně nebo nádob zabudovaných do skříňky. Nádoby na špinavé prádlo mají tisíce podob a tvarů, takže výběr záleží jen na vašem vkusu a prostoru, který máte k dispozici. Aby mělo třídění prádla řád a nikdo to nepletl, označte jednotlivé koše třeba pomocí cedulek nebo barev.

Kombinace pračky a sušičky je značka “ideál”

Když si k pračce pořídíte i sušičku, nebudete muset řešit problém, kde sušit prádlo. Pokud máte doma málo místa, postavte je na sebe a vytvořte tak “prádelnový” sloup. V koupelně či prádelně si tak ušetříte spoustu místa. Pokud máte dostatek prostoru, postavte je vedle sebe a jejich horní plochu využijte k odkládání věcí či ke skládání prádla. Pokud na ně navíc umístíte pracovní desku, můžete pod ni zabudovat i výsuvné skládací prkno.

Spotřebiče můžete postavit i na nižší skříňku, do které schováte další věci. Výhodou je, že pračka a sušička budou výše, takže se k nim nebudete muset tolik zohýbat. Pokud se na spotřebiče nechcete dívat, můžete je zabudovat do skříňky nebo schovat za závěs. Když bude sušička stát vedle pračky, můžete nad ni pověsit skříňku nebo poličky, do kterých dáte košíčky nebo krabičky s pracími prostředky, síťkami pro praní drobného prádla, sušicími míčky a dalšími drobnostmi.

Jestli si nechcete pořizovat nebo nemáte potřebu používat sušičku, můžete nad pračku místo poliček pověsit sklopný sušák. Prádlo pak nebudete muset sušit v obýváku, ložnici nebo na balkoně, případně nebudete muset šetřit místo na klasický sušák. Místo sklopného sušáku můžete zvolit i sušák pověšený ke stropu, který pomocí důmyslného systému snadno dostanete do takové výšky, abyste na něj mohli pohodlně pověsit prádlo. Místo sušičky pak můžete vedle pračky nebo nad ni umístit koupelnovou skříňku na špinavé prádlo i prací prostředky.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Automatické zavírače dveří… konec majordomů

“Kdo tě doma učil zavírat dveře?” nebo “Vy máte místo dveří korálky?” Pokud si pořídíte automatické zavírače dveří, musíte se na tyto a podobné otázky připravit, protože je budete slýchat poměrně často. Na to, že už za sebou nemusíte zavírat dveře, si totiž poměrně rychle zvyknete. Je to podobné, jako když si do kuchyně pořídíte zásuvky a dvířka s tlumením nebo když na záchod namontujete samosklápěcí prkénko.

“Sezame, zavři se!”

Zavírač dveří se postará o samočinné, hydraulicky tlumené a bezpečné zavírání dveří. Některé samozavírače umožňují přizpůsobit sílu či rychlost zavírání dveří, případně můžete nastavit i jejich trvalé otevření či aretaci v různých polohách. Některé modely jsou pak určeny pro speciální dveře, třeba požární, bezpečnostní nebo kouřotěsné.

Na cenu zavíračů má vliv síla zavírání i jejich specifické parametry. Základní modely stojí řádově do 1 000 Kč, složitější pak pořídíte za cenu kolem 2 000 – 3 000 Kč. Integrovaný samozavírač seženete za cenu od 4 500 Kč, podlahový samozavírač od nějakých 3 000 Kč a samozavírací dveřní panty koupíte za cenu od 2 000 Kč. Profesionální samozavírače pak stojí i desítky tisíc.

Jaký zavírač si můžete pořídit?

Zavírače s horní montáží jsou nejběžnější a instalují se na horní část dveřní konstrukce. Existují dva typy, a to s ramenem a kluznou lištou. Můžete je použít u běžných, požárních, kouřotěsných i bezpečnostních dveří. Jejich nevýhodou je, že jsou vidět, takže výrazně ovlivňují vzhled dveří.

Podlahové (zemní) zavírače se umisťují na spodní část konstrukce dveří. Celý mechanismus je pak instalovaný do montážní schránky v podlaze pod dveřmi a je překrytý krycím plechem. Používají se tam, kde je vyžadován nenápadný design, nebo v případě, že není možné použít jiný typ zavírače. Jsou ideální i pro bezrámové celoskleněné dveře.

Integrované zavírače jsou zabudované v samotných dveřích a zárubni a kluzná vodicí lišta je viditelná pouze při otevření dveří. Tyto samozavírače jsou tedy nenápadné, neruší design dveří a jsou prostorově velice úsporné.

Samozavírací panty mají integrovaný zavírač dveří, který zajistí jejich tiché dovírání a umožňuje i regulaci rychlosti zavírání. Výhodou těchto pantů je, že jsou na první pohled stejné jako klasické panty a neruší tak vzhled dveří. Až při bližším pohledu zjistíte odlišnost od běžných pantů.

Jen dobře vybraný zavírač zavře dveře tak, jak má

S výběrem samozavírače by vám měli poradit prodavači ve specializovaných prodejnách. Pokud vyberete zavírač s nedostatečnou silou, nebudou se dveře dovírat. Jestliže zvolíte příliš silný zavírač, tak vám zase půjdou dveře těžko otevírat. Pro bezproblémový a tichý chod dveří je důležitá i správná montáž a seřízení zavírače, takže instalaci raději nechejte na odbornících.

Při výběru samozavírače musíte znát hmotnost a velikost dveřního křídla, umístění a polohu dveří (levé či pravé dveře) a jejich zátěž, tedy frekvenci otevírání. Obecně platí, že čím větší a těžší dveře máte, tím silnější zavírač musíte pořídit. Dalším faktorem při výběru zavírače je, zda se jedná o interiérové nebo exteriérové dveře, případně jestli se jedná o nějaké speciální dveře (třeba požární).

Při venkovním použití je zátěž při zavírání dveří vyšší (třeba kvůli velkému větru), takže zavírač musí mít dostatečnou sílu, aby dveře zavřel. Samozavírač navíc musí odolat povětrnostním podmínkám, hlavně vyšší vlhkosti a častým změnám teplot. Na dveře se speciální konstrukcí je pak potřeba při instalaci zavírače použít i různá držadla a upevňovače, která opět negativně ovlivní sílu zavírání. I zde tedy odborníci doporučují nainstalovat zavírač s vyšší silou.

 

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Cesta k úspěchu u zavírače dveří je správná montáž. Jak na to?

„Brano, zavírá samo.“ Jistě každý zná asi jeden z nejznámějších reklamních sloganů na zavírače dveří v tuzemsku. Dnes už je k mání značek více, ale možná i vy doma spoléháte na pohodlnou poloautomatiku nejen u dveří do garáže, ale třeba i v interiéru. Jenže někdy zavírač nefunguje a dveře zůstávají otevřené či nedovřené. Jak zařízení nejlépe seřídíte?

Před seřízením si zjistěte značku a typ vašeho zavírače

Nejčastějším problémem bývá příliš rychlé zavírání s hlasitým boucháním dveří do zárubní, nebo naopak nedovření dveří. Nejrychleji tuto nepříjemnost opravíte dotažením regulačního šroubu či šroubů, pokud je jich v zařízení více. Myslete ale na to, že každý typ zavírače má jiné provedení a tím i způsob seřízení. Vedle Brana totiž existují i značky jako Geze, Kaba, Diplomat či Dorma.

Nevidíte žádnou změnu? Pak zřejmě v zavírači chybí olej. Jestliže se rychlost zavírání nezmění, není pravděpodobně v zavírači olej. Při jeho nedostatku dochází k další typické chybě zavírání, kdy se dveře dovírají rychle a na konci se zpomalí. Olej může zčásti zmizet opotřebením vnitřních částí, ale i tím, že jste koupili moc malý zavírač pro příliš těžké dveře.

Postupujte podle selského rozumu. Pokud nevíte, co se kterým šroubem nastavuje, nastavte nejdříve jeden šroub. Pak vyzkoušejte reakci zavírače a pokračujte případně s dalším šroubem.

Oleje máte po kontrole v zavírači dostatek, ale bouchání přesto trvá. Jak na to? Zkraťte šroub táhla a jednoduše jej více zašroubujte. Pokud dveře například v předsíni nedovírají, naopak jej prodlužte a mírně vyšroubujte. Délku zkrácení nebo naopak prodloužení táhla nastavujte zkusmo, pokuste se zkracovat šroub po 5 milimetrech délky.

Po této technické operaci se vám teoreticky může stát, že táhlo se zavírací pákou nebudou svírat pravý úhel, tak jako dříve. I tak by ale výchylka měla být maximálně plus mínus dva centimetry. Má totiž vliv na velikost doklepu dveří a celkovou funkci zavírače vůbec. U hydraulických modelů pak počítejte s tím, že u venkovních dveří do domů může kvůli nízké teplotě tuhnout olej a tím se měnit i rychlost zavírání. Obecný návod na seřízení nicméně není, protože existuje řada typů.

Berte v úvahu fyzikální zákony. Hydraulické zavírače dveří mají proměnlivé vlastnosti v zimním a letním období kvůli tuhnutí, respektive rozpínání oleje. Počítejte s tím.

Zavírače s jediným regulačním šroubkem v boční části tělesa zavírače, seřídíte snadněji. Otočením šroubu vpravo dovření zpomalíte, vlevo naopak zrychlíte. U zavíračů se dvěma šrouby výrobci už regulační označují. Například u značky Brano typu P100 mají čísla 1 a 2. Šroubem č. 1 regulujete první fázi pohybu dveří, takzvanou kočárkovou. Šroub č. 2 určuje rychlost dovírání od konce této fáze až po úplné zavření dveří. Podrobnosti najdete v návodu na internetových stránkách výrobce.

Čtenář s přezdívkou Jenny píše v internetové diskuzi, že seřizoval v bývalé bytovce zavírač dost pravidelně na jaře a na podzim. „V zimě, jak ztuhl olej, tak to zavíralo děsivě pomalu,“ konstatoval s tím, že na jaře musel trochu utáhnout, na podzim zase trochu povolit. Podle čtenáře s přezdívkou Bandy je jeden šroub na seřízení polohy ramene už přežitek. „Většina bran má dva šrouby, jeden na rychlost do zavření na cca 15° a druhý na dovření od 15°,“ popsal.

Pokud si na seřízení sami netroufáte, zavolejte odborníka

Pokud vás špatné zavírání a dovírání dveří rozčilují a nevíte si s tímto problémem rady, povolejte na opravu odborníka. Bude vás to ovšem stát nějaké peníze. Jestliže chcete ušetřit, mrkněte se nejdříve na webové stránky výrobců automatických zavíračů. Zpravidla tam najdete velmi podrobné a dá se říci, že i bez problémů pochopitelné detailní návody.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Zeleninu a bylinky jde pěstovat i v bytě. Řešením je chytrá domácí pěstírna

Chcete si vypěstovat vlastní zeleninu a bylinky, ale nemáte zahrádku? Doma můžete pěstovat bylinky a zeleninu v truhlících na balkoně nebo na parapetech, případně pomocí hydroponie či akvaponie přímo v bytě. Mezi výhody akvaponie a hydroponie patří rychlejší růst rostlin, menší náchylnost k chorobám a vyšší obsah vitamínů. Při pěstování navíc nemusíte používat žádné pesticidy proti škůdcům a zelenina je hned při sklizni čistá, takže ušetříte i vodu, kterou byste jinak potřebovali k jejímu omytí. Při pěstování v bytě však musíte rostlinám zajistit dostatečnou teplotu a osvětlení.

Jaký je rozdíl mezi hydroponií a akvaponií?

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Místo substrátu se využívá keramzit nebo minerální plsť. V hydroponickém systému cirkuluje voda, která se mimo záhony filtruje, doplní o živiny, upraví se její pH a teplota, a poté se vrací zpět do záhonů.

Akvaponie je formou hydroponie, ale jako zdroj živin se využívá odpadní voda z chovu ryb. Rybí exkrementy hnojí rostliny a substrát v záhonu a kořenový systém rostlin zase vodu čistí, takže se pak může vrátit pomocí gravitace zpět do nádrže s rybami. Aby hydroponický systém fungoval správně, musíte přidat ještě správné mikroby. Akvaponie je mnohem náročnější, protože se musíte vyznat jak v pěstování rostlin, tak i v akvaristice a akvaponii samotné.

Vypěstujte si bylinky i zeleninu bez starostí

Pro pěstování v bytě jsou vhodné bylinky, jahody, ředkvičky, salát, petržel, mrkev, celer a v menším množství i rajčata, papriky nebo okurky. Do bytu se nehodí keřovité a stromovité rostliny, rostliny s velkým vzrůstem či rozsáhlými kořenovými systémy a rostliny s velkými a těžkými plody. Možnosti pěstování v bytě jsou poměrně rozsáhlé, ale bohužel můžete zeleninu a bylinky pěstovat jen v malém množství. Pokud byste chtěli pokrýt celoroční spotřebu domácnosti na celý rok, potřebovali byste hodně velké pěstební prostory.

V klasickém bytě si tak můžete při vhodném načasování zajistit díky akvaponii nebo hydroponii celoročně čerstvý a zdravý doplněk k vaší stravě. Hydroponický i akvaponický pěstební systém si můžete vyrobit sami (a to i z různých recyklovaných materiálů), ale pokud tím nechcete ztrácet čas nebo si na to netroufáte, můžete si pořídit automatizované systémy, neboli chytré pěstírny. Jejich výhodou je, že pouze zasadíte semínka a pak už se prakticky o nic nestaráte, maximálně doplňujete vodu a hnojivo podle toho, jak vám řekne aplikace v mobilu. Nevýhodou těchto systémů je vysoká cena a malý pěstební prostor.

Niwa ONE

Niwa ONE je automatizovaný hydroponický systém, který slouží pro pěstování rostlin, ovoce, bylinek a zeleniny. O rostliny se můžete starat pomocí aplikace na chytrý telefon, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. Pomocí řady snímačů a zařízení dokáže Niwa ONE vytvořit dokonalé prostředí pro růst rostlin. Obsahuje hydroponický systém, automatizovanou závlahu, topení, inteligentní osvětlení, větrání a klimatizaci. Aplikace pak obsahuje knihovnu programů pro nejpopulárnější rostliny, zeleninu a bylinky.

Pěstírna má podobu vitríny a vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž ta větší má 90 x 50 x 20 cm (maximální výška rostliny je 58 cm) a můžete si ji předobjednat za 9 600 Kč. Stejná firma nabízí za 4 700 Kč i Niwa Maker KIT, pomocí kterého si můžete vytvořit vlastní hydroponickou jednotku. Součástí setu je veškerá elektronika i zařízení a návod, jak všechno správně propojit. Jediné, co si musíte sehnat nebo vyrobit zvlášť, je pěstební korpus.

Biopod

Biopod slouží pro vytvoření uzavřeného ekosystému, který nevyžaduje téměř žádnou údržbu a péči. Poslouží jako akvárium, terárium nebo skleník (pěstování rostlin v substrátu). Můžete zde pěstovat bylinky i zeleninu, přičemž Biopod se o ně bude automaticky starat a řekne vám, kdy jsou připravené pro sklizeň.

Zasadíte semínka, v aplikaci nastavíte, co chcete vypěstovat, a pak už vše jen sledujete. Biopod má dokonce zabudovanou kameru, takže růst můžete sledovat i mimo domov. Pomocí aplikace můžete sami regulovat teplotu, osvětlení, vlhkost, ventilaci i “déšť”. Největší Biopod má rozměry 125 x 40 x 70 cm a jeho odhadovaná cena je 25 500 Kč.

Kijani grows

Kijani grows je praktický kit pro sestavení akvaponického systému. Obsahuje veškerou techniku i elektroniku (čerpadlo, napájení, snímač hladiny, čidla teploty i vlhkosti, senzor světla a kameru), překližkový rám, akvárium i návod k montáži. Připojení k internetu přes wi-fi slouží k ukládání dat na cloud a odesílání upozornění. Vzdělávací kit s nádrží o objemu 9,5 litru a inteligentním sběrem dat stojí 6 400 Kč. Firma má v plánu nabízet i domácí set s nádrží na 130 litrů.

ECO-Cycle Aquaponics Kit

ECO-Cycle Aquaponics Kit od firmy ECOLIFE je nastavený tak, abyste pomocí něj snadno vytvořili z jakéhokoliv akvária produktivní zahrádku, jen musíte vybrat vhodné ryby. Po správné instalaci vám za 4 – 8 týdnů vyroste až 13 rostlin. Set pořídíte včetně osvětlení a akvária za 9 200 Kč. Na stránkách firmy najdete i video návody pro montáž setu, jeho uvedení do provozu a údržbu.

Seedo Homelab

Seedo Homelab je chytrá domácí pěstírna, která svými rozměry připomíná malou ledničku. Po vložení semínka do pěstírny zadáte v aplikaci, o jakou rostlinu se jedná, a pěstírna se postará o zbytek. Zajistí zálivku, hnojení, minerály, optimální teplotu, osvětlení, vlhkost i ventilaci.

Pěstírna je připojená k wi-fi, takže vám může posílat notifikace, třeba když je nutné doplnit hnojivo nebo vodu. Uvnitř pěstírny se navíc nachází webová kamera, díky které můžete růst rostlin sledovat prakticky odkudkoliv. V pěstírně můžete pěstovat zeleninu, bylinky i květiny, dá se však využít i pro řízkování dřevin. Rozměry pěstírny jsou 100 x 60 x 60 cm a cena zatím není stanovená.

Brio

Brio je domácí akvaponický systém pro pěstování květin a bylinek. Díky Brio přírodnímu filtračnímu systému absorbují rostliny přírodní odpad z akvária a živí se přirozenou cestou. Celý set obsahuje také dvě širokospektrální žárovky, které plně nahradí sluneční paprsky, takže pěstírnu s akváriem můžete umístit prakticky kamkoliv. Brio o velikosti 75 x 49 x 38 cm a objemu 36 litrů stojí 16 000 Kč. Můžete jej postavit na jakoukoliv rovnou plochu (třeba komodu či stůl) nebo skříňku speciálně navrženou pro Brio. Ta stojí 6 700 Kč.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Komfortní spaní a snadné vstávání jménem kontinentální postel. Boxspringy jsou IN!

Zdravý spánek je zdrojem energie, skvělé kondice a pravidelně obnovuje síly vašeho těla. Alespoň v případě, že spíte na dobré posteli s kvalitní matrací. Po náročném pracovním dni si važte těchto regeneračních schopností a věnujte se tomu, jak strávíte de facto třetinu vašeho života. Výbornou možností jsou kontinentální postele, neboli boxspringy.

Tato komfortní lůžka si oblíbili lidé hlavně na západ od našich hranic Důmyslná konstrukce vám spolu s dostatečnou výškou zajistí především pohodlí. Boxspringy najdete například také ve všech čtyř a pětihvězdičkových hotelech po celém světě. Základem postele jsou dvě lůžka, matrace a svrchní podložka. Principem je oddělení základu od matracového systému.

Na boxspringu zaujme vaše tělo nejpohodlnější polohu

Proč je kontinentální postel tak pohodlná? Má správně propojené jednotlivé vrstvy a velkou výšku. Tím si vás získá hned po prvním ulehnutí. Optimální pružnost celému systému dodává pružinový nosný rám v robustní vyztužené dřevěné konstrukci. Systém pružin znamená přirozenou tuhost a zároveň ideálně roznáší tlak absorbovaný nosnou matrací.

Od běžné postele se kontinentální liší svým složením do tria. Základním prvkem je spodní díl, právě takzvaný boxspring, složený z masivního rámu, pružinového systému a dalších materiálů. Tento díl slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci. Ta leží celým svým rozměrem na boxspringové základně. A na matraci pak patří svrchní podložka, topper, z kvalitní paměťové pěny.

Kontinentální postel je jako celek včetně matrací vysoká, zhruba 70 cm, případně i více. Díky této výšce se vám daleko snáze uléhá i vstává. Skládá se ze tří různých částí.

Rozměry kontinentálních postelí se s výjimkou výšky neliší od těch běžných. U jednolůžka je to tedy 90 × 200 či 100 × 200 centimetrů, u dvojlůžka pak nejčastěji 180 × 200 centimetrů.  Vyrábí se často na míru. Například cena kompletně vybavené postele značky Bezvaspani.cz o rozměru 180 × 200 cm, včetně pružinové základny, taštičkové matrace a topperu, je kolem 45 000 Kč.

Pružiny v boxspringu mohou být typu bonel či taštičkové. V kombinaci s přírodními materiály, jako jsou koňské žíně, přírodní latex, len, vrstvy čisté vlny či bavlny, získáte domů kvalitní a funkční spací systém. Veškeré komponenty výrobci ukládají v masivním očalouněném dřevěném rámu. Pro hlavní matraci si v závislosti na vaší stavbě těla a hmotnosti vyberete z několika typů tvrdosti.

Vrstva taštičkových pružin zajišťuje podporu těla bod po bodu, a tedy rovnoměrné roznášení hmotnosti a tlaku. Jakýkoliv pohyb tělo na matraci nevrací vynaložený tlak zpět, ale absorbuje ho pružinový systém v boxspringu.

Čím výše od podlahy uléháte, tím kvalitnější je vzduch, který v noci dýcháte. U země se totiž drží prach, bakterie a také průvan i zima. Velice důležitý je chránič, kterým zabráníte znečištění hlavní matrace a topperu. Je volně položený a přichycený jen v rozích, tudíž jej snadno sejmete, vyvětráte či vyperete. Navíc jako nejhořejší vrstva patří klasické prostěradlo.

Kvalitní a pohodlná ložnice má v lidech navodit příjemný pocit s příslibem odpočinku. Optimální oporu pro celou páteř zajišťují během spánku právě kontinentální postele. Jejich velkou výhodou je možnost uzpůsobení lůžka přesně vašim představám. Od výběru různorodých čel, volby příjemných materiálů čalounění, až po provedení nožiček, včetně jejich barvy nebo výšky.

Podívejte se také, jak vypadají kontinentální postele na síti Pinterest.

Kontinentální postele jsou díky promyšlené konstrukci a jednotlivým vrstvám tou nejlepší volbou pro všechny věkové kategorie. Vůbec přitom nezáleží na tom, jestli máte bolesti zad, nebo vás ještě žádné nepostihly. Boxspring dokáže tělu dát měkký komfort a současně si zachovat svou pružnost. Využijte postel jak pro léčbu, tak i jako prevenci před bolestmi pohybového aparátu.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Kouzelné koření a téměř zapomenutý všelék jménem kurkuma. Používáte ji v kuchyni?

Možná se k vám už dostaly informace o doslova zázračném působení kurkumy na lidské zdraví. Síla, kterou toto exotické koření disponuje, jsou výrazné protizánětlivé vlastnosti bez nežádoucích účinků. V klasické čínské medicíně ji najdete jako lék na řadu onemocnění. Pomáhá například při nadýmání, žloutence, krvi v moči, různých křečích, modřinách nebo bolestech zubů.

Kurkuma patří do čeledi zázvorovitých a používá se hlíza

Tato skvělá látka se jmenuje kurkumin. Žluté až oranžové přírodní barvivo se vyrábí extrakcí z oddenků různých druhů rostlin rodu kurkuma, zejména kurkumy dlouhé (Curcuma longa). Jsou to příbuzné zázvoru z čeledi zázvorovitých. Při použití jako přídatná látka v potravinách se označuje kódem E 100. Mletý oddenek jako přírodní droga se označuje názvem Curcumae rhizoma.

 

V potravinářství nahrazuje kurkumin jako barvivo mnohem dražší šafrán. Jako přísadu ji najdete také v hořčici nebo worcesterské omáčce a neobejde se bez ní orientální, asijská a konkrétně ani indická kuchyně. V lidovém lékařství naše babičky používaly odvar z mleté drogy při poporodních bolestech břicha a zástavě menstruace, poruchách zažívací soustavy, ledvin, jater a žlučníku.

Zevně se odvar z kurkumy aplikuje jako dezinfekční roztok nebo zásyp na nehojící se vředy a různá kožní poranění. Údajně je též dobrým repelentem proti mravencům.

Z kurkumy si můžete přichystat masku pro léčbu akné. Vezměte po jedné lžičku kurkumy, medu a vody. Ingredience smíchejte do pasty, kterou naneste na obličej. Předem jej však musíte zbavit všech nečistot. Masku nechte působit alespoň tři minuty, a poté ji důkladně opláchněte. Vyléčíte si i pálení žáhy. Ozdravný čaj si připravte ze lžičky kurkumy a do čtyř šálků vroucí vody.

Kurkuma má silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Pokud ji chcete pěstovat doma, žádá si dostatek rozptýleného světla a vlhko. Teplotu chce kolem 25 až 30 °C. Hlízy kurkumovníku sežeňte v supermarketu. Vysaďte je do lehké písčito hlinité půdy a nezapomeňte dát na dno drenážní vrstvu. Přes léto dejte květináč ven nebo do skleníku. Rostlina potřebuje vydatně zalévat a rosit.

Pěstování kurkumovníku vyžaduje teplo, světlo a vlhko

Nejvhodnější doba pro sběr hlíz je na jaře, kdy se stonky začínají pomalu zatahovat. Kurkumovník vytáhněte z květináče a odklepte zeminu. Hlízu rozdělte, část pro konzumaci, část na další sadbu. Hlízy očistěte, zbavte kořínků a uvařte, tím vzniká žádané žluté barvivo. Po uvaření hlízy osušte a rozemelte je na prášek.

 

Jako lék se kurkuma využívá už 4500 let. Je užitečná nejen při léčbě ran, ale i kožních problémů, včetně pásového oparu a neštovic. Pomáhá při léčbě zánětlivého onemocnění střev, jako je zákeřná Crohnova nemoc, nebo kolitida. Droga dokáže zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, dále pomáhá při léčbě cystické fibrózy a brání růstu rakovinných buněk a metastáz.

Kurkuma je vynikají pro játra a kardiovaskulární zdraví srdce. Snižuje špatný cholesterol, riziko mrtvice a mnohá srdeční onemocnění. Také chrání proti Alzheimerově chorobě.

Namíchejte si třeba pastu proti bolesti. Smíchejte tři lžíce kokosového oleje, dvě lžičky jedlé sody a lžičku kurkumy. Vzniklou pastu a aplikujte na bolavé postižené místo. Pokud k ní navíc přidáte trochu mouky, odstraňuje tato směs i nevzhledné chloupky na těle. Z jedné vyplývá, že pokud po dobu 4 měsíců použijete pravidelně kurkumu s léčivým gelem, zbavíte se příznaků lupenky.

U zdravého člověka sice nejsou známy žádné nežádoucí účinky, ale kurkuma může dráždit kůži. Je Vyhněte se raději její konzumaci při jaterních a žlučníkových problémech, v těhotenství a dále při poruchách srážlivosti krve nebo při problémech s početím. Obecně se doporučuje nepřekračovat denní limit 0-0,5 mg na jeden kilogram tělesné váhy.

Kurkuma velice dobře čistí ústní dutinu

Kurkuma je velmi prospěšná i pro zdravou ústní dutinu ústní. S kurkumovou ústní vodou zabráníte vzniku plaku a následnému zánětu dásní. Přidejte kurkumu v prášku do teplé vody a připravte si ústní vodu vlastní. 10 mg kurkumy v prášku smíchejte se 100 ml vody a přidejte trochu extraktu z máty peprné pro svěží chuť.

Na záněty vám pomůže domácí čaj z kurkumy. Ve 4 šálcích vody uvařte jednu čajovou lžičku mleté kurkumy. Povařte ji po dobu 10 minut a pak přeceďte. Přidejte zázvor, který podpoří protizánětlivé vlastnosti nápoje. Pro denní užívání jinak obtížně vstřebatelného kurkuminu v přírodní podobě si vyrobte mikroemulzi. Smíchejte jej s 1 až 2 dvěma žloutky a jednou či dvěma lžičkami kokosového oleje. Pak vše rozmíchejte ručním mixerem.

Kurkumin sice není všelék a při hazardování se zdravím – kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrný stres, obezita a nedostatek pohybu – nezabrání rozvoji vážných chorob ani on. Ale u osob žijících zdravě výrazně sníží riziko rozvoje téměř všech typů rakoviny.

Přidáváním kurkumy do jídla nic nekazíte, navíc vám bude lépe chutnat. Nejčastěji se s ní setkáte v curry, což je směs nejrůznějšího koření. Právě kurkuma působí jeho žlutou barvu. Curry se hodí k masu včetně ryb, ale i do salátů a nejrůznějších omáček či dipů. Udělejte něco pro své zdraví. Jsou to právě jednoduché a už po staletí známé postupy, které častou mohou ve váš prospěch znovu nastolit rovnováhu mezi nemocí a zdravím.

Minimalismus na malém prostoru

Třípokojový byt v obytném panelovém domě jsme navštívili na pozvání majitelů. Jejich obavy, zda se nám interiér bude líbit, se rozplynuly hned, jakmile postřehli úžas v našich tvářích.

V údiv nás přivedl nejen dokonale zvládnutý design, barevné ladění a propracované detaily, ale hlavně skutečnost, že celou přestavbu provedli majitelé svépomocí. Byt měl již v původním stavu velmi dobře řešenou dispozici. Z předsíně se vcházelo do všech místností a kuchyň byla dveřmi propojena s obývacím pokojem. Rekonstrukcí majitelé toto dispoziční řešení vylepšili. Prostor získali propojením koupelny s WC. Obývací pokoj se opticky propojil s kuchyní vybouráním dveřních konstrukcí v nosné stěně bytu. Zajímavým detailem je posunutí nenosné příčky mezi kuchyní a koupelnou. Instalační jádro se tak dostalo do kuchyně, ale vznikl prostor na umístění kuchyňské linky se zabudovanými elektrospotřebiči.

 

Kuchyňská linka ostře červené barvy se elegantně vyjímá na šedém obkladu. I když jde o standardní malou panelákovou kuchyň, majitelé neponechali nic náhodě. Kromě dokonalého stavebního provedení vás upoutají šedě zbarvené stěny, které vytvářejí podélné linie, čímž kuchyni opticky zvětšují.

 

Sádrokartonové podhledy pochází celým interiérem. Zabudované osvětlení tak podtrhuje záměr vybudovat minimalistický interiér i bez vlastnictví velkorysé půdorysné plochy.

Sezení v obývacím pokoji hostitelé umístili na vyvýšené pódium. Jako všem detailů v bytě i tomuto prvku majitelé věnovali náležitou pozornost. Ač je realizátorem domácí pán, netruhlář, za dokonale propracované detaily by se nemusel stydět žádný profesionál. Barvu kožené sedačky majitelé vybírali již podle barevného ladění stěn a podlah. Stejně jako se nebáli kombinovat druhy a barvy dřevin, experiment s kombinací teplé zelené a studené modré barvy vyšel na výbornou.

Knihovna vznikla v příčce vybudované za sedací soupravu. Pestrobarevné hřbety knih tak neruší čisté linie obývacího pokoje. Zároveň ložnice vytváří koutek, který čeká na své pohodlné křesílko pod oknem.

 

Ložnice je zařízena nábytkem v odstínů wengé. Uklidňující zelená se objevila na sádrokartonové příčce v záhlaví postele. Kromě barevného členění prostoru příčka slouží na uložení milých drobností.

 

Majitele využili situace, kdy měnili půdorysný tvar koupelny, a ušetřili místo vybudováním posuvných dveří. Technické zázemí je umístěno naproti WC. Kromě pračky ho tvoří praktický zděný policový systém, kam se vejdou všechny čistící prostředky na údržbu bytu.

Sádrokarton a znovu sádrokarton. Tento stavební materiál majiteli učaroval. A že se mu s ním podařilo vytvořit zázraky, dokazuje v každé místnosti bytu. Majitele nyní s úsměvem vzpomínají na sádrokartonové příčky v koupelně, kterým našli správné místo až na desátý pokus. Kromě toho se sádrokarton objevil na stěnách, čímž majitele vytvořili horizontální členění bytu. Na stropech se v něm důmyslně ukrývá osvětlení, a tak vznikla v bytě variabilní světelná pohoda ke každé denní či večerní aktivitě.