Nafukovací postel či matrace nejen pro hosty. Záchrana při neočekávané návštěvě!

Romantické a trochu i dobrodružné spaní na nafukovacím lehátku v kempech bylo typické pro cesty na dovolenou v minulém režimu. Ale že by se na vzduchovém polštáři dalo i pohodlně spát doma? Jde to, i když se tento typ postelí používá spíše pro dočasné ulehnutí, případně na něm rozestelete pro vaše hosty či nenadálou návštěvu příbuzenstva.

Matraci po použití vyfouknete a máte volný prostor

Nafukovací matrace se pro většinu lidí rovná dovádění ve vodě. V současné době ale výrobci cílí hlavně na univerzálnost využití. Dostanete je proto v obchodech v rozmanitých tvarech, rozměrech a materiálech. Vedle lůžka pro návštěvy se matračka hodí i na zahradu nebo při kempování. Po noci ji jednoduše vyfouknete a uvolníte prostor domácnosti pro další využití.

Při koupi nafukovací postele se dívejte na počet komor. Ty zajišťují rovnoměrné rozložení vzduchu, tudíž se matrace v místě většího zatížení nepropadá a na opačném konci naopak nezvedá. Výhodné je také více ventilů, abyste se při jejich náhodném otevření neocitli na zemi. Standardní ventily jsou určené vesměs pro nafukování běžnou nožní nebo ruční pumpou.

Nafukovací matrace ušetří místo v mnoha situacích. Vejde do běžné tašky nebo batohu, a nebrání snadnému převozu. Zacházejte s ní opatrně, některá poškození a protržení jsou nevratná.

Matrace k přechodnému spaní vybavují výrobci z odolnějšího materiálu. Stranu, která přichází do styku s vaší pokožkou, je z jemného semiše. Je to na dotek příjemný materiál, snadno čistitelný i lehce navlhčeným hadříkem. Některé varianty nabízí i možnost „přeložení“, kdy se zvětší výška matrace, která se tak v případě potřeby může stát i pohodlnou sedačkou.Cenové rozpětí nafukovacích postelí i matrací odpovídá šířce jejich nabídky. Matraci včetně pumpy na baterie seženete zhruba od 540 Kč, o poznání vyšší dvojpostel pak stojí už téměř 1 400 korun. Běžné nafukovací matrace vás pak přijdou nejčastěji na 300 až 400 Kč. V obchodech ale najdete i poměrně luxusní nafukovací postele včetně opěradel. U nich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.

Luxusní postele mívají vestavěnou elektrickou pumpu

Opravdu luxusní nafukovací postele a matrace nabízí třeba americká značka Aerobed. Naplníte je s pomocí vestavěné elektrické pumpy během několika minut a díky speciálnímu ventilu vyfouknete celou postel během vteřin. Nechybí tu také systém oddělených vrstev, který odstraňuje nepříjemné houpání. Můžete mít singl matraci, ale i letiště o rozměrech 198 × 152 × 47 centimetrů.Oblíbenost nafukovacího spaní potvrzují i internetové diskuse. „Spíme na tom u našich tak jeden víkend v měsíci a dá se to, musí se pořádně nafouknout a je to. Je to i pohodlné,“ píše čtenářka s přezdívkou Janča. Obecně doporučujete všichni raději dvě jednotlivé postele, než jednu dvojku.  „Když na té velké spí dva, je to na nic, jak se jeden pohne, druhý je jak na houpačce,“ popisuje své zkušenosti čtenář s přezdívkou Billy. Na každodenní spaní by to ale nicméně neviděl.

Moderní nafukovací postele, lehátka i matrace se dají využít v exteriéru i interiéru a mohou být i částečnou náhradou klasické postele. Vždy ale myslete na to, že nafukovací matrace je jen vzduch stlačený v potahu. Můžete proto cítit odspodu chladno. Nicméně velkou výhodou zůstává skvělá skladnosti. Když návštěva odjede, prostě jen „postel“ vyfouknete, složíte a uložíte do krabice.

Mají prahy význam a nebo je to jen přežitek?

Práh se používá v případě, kdy je mezi prostory změna úrovně nebo materiálu podlahy a mezi prostory s rozdílnou teplotou. Trendem je propojení místností stejnou podlahovou krytinou, takže u interiérových dveří už práh není potřeba. Pokud však přece jen potřebujete jinou podlahu v místnostech, použijte místo prahu přechodovou lištu. Ta netvoří komunikační překážku, takže průchod bude vlastně bezbariérový.

Přechodová lišta by měla být u zavřených dveří zcela skrytá pod dveřním křídlem, takže ještě před položením podlah se rozmyslete, jaký typ dveří budete instalovat. Lišty jsou většinou samolepicí nebo šroubovací a vyrábí se ze dřeva, MDF i hliníku. Některé jsou instalovány už během realizace podlah. U vchodových dveří (třeba do garáže) můžete použít nízký hliníkový práh.

Jak zabráníte průvanu pod dveřmi?

Jestliže jste citlivý na průvan a vadí vám vysoké prahy, pořiďte si ke dveřím kartáčové těsnění, které mezeru zakryje. Těsnění bývá vyrobené převážně ze syntetických vláken, speciální antistatické kartáče pak mohou být i z koňských žíní. U některých variant jsou štětiny nahrazeny pružnou gumovou lištou. V obchodech najdete kartáče různých šířek, délek i hustot a některé můžete zkrátit na potřebnou délku sami. Štětiny bývají připevněny k liště, kterou nalepíte nebo přišroubujete na dveřní křídlo. Existují však i samolepicí kartáčky, které přilepíte na spodní hranu dveří.

Lišty lepte na suchý a hladký povrch zbavený prachu a mastnoty a nejvíce namáhané části kartáčků pro jistotu přichyťte ještě pomocí hřebíčků nebo sponek. Kartáčové těsnění je vhodné jak pro rovné, tak i pro nerovné podlahy, protože štětiny kopírují veškeré nerovnosti. Štětiny bývají dlouhé 5 – 30 mm, ve speciálních případech až 100 mm.

Mezeru mezi dveřmi a podlahou můžete utěsnit i speciální pěnovou lištou, která má tvar dvojité role. Tu nožem zkrátíte na požadovanou délku a jednoduše nasunete na spodní hranu dveřního křídla. Jedná se o levné a rychlé, ale ne příliš estetické řešení. Pěnová lišta se totiž vyrábí jen v jedné barvě, a to šedé. Lišta vyplní mezery až do 22 mm a je vhodná pro hladké podlahové plochy, jako jsou parkety a dřevěné či dlaždicové podlahy.

Mechanický práh místo klasického

Pokud vám vadí i minimální mezera pod dveřmi a chcete sofistikované řešení, pořiďte si dveře s mechanickým prahem (automatickým spouštěcím prahem, padací dveřní lištou). Mechanismus padacího těsnění se montuje do vyfrézované drážky ve spodní hraně dveřního křídla, ale existují i varianty pro dodatečnou montáž lišty na spodní hranu křídla bez nutnosti frézování. Těsnicí profil bývá z měkkého silikonu. Při zavření dveřního křídla se práh mechanicky aktivuje, vysune a utěsní prostor pod křídlem.

Při otevřených dveřích je mechanický práh neaktivní a nijak neomezuje vzhled ani funkci dveří. Standardní verze dokáže zabránit průvanu, prostupu světla a únikům tepla z interiéru, profi verze pak zajistí i odolnost proti hluku, kouři a ohni (důležitá u protipožárních dveří). Některé padací prahy mají větrací průchod, který umožňuje přívod vzduchu do místností, které vyžadují průběžné větrání (třeba koupelna, kuchyně či ložnice). Při nákupu se vždy zajímejte o to, jaké vlastnosti práh vykazuje.

Padací práh dokáže vyplnit mezeru až do 25 mm a je schopný vyrovnat i šikmý rozdíl až 15 mm v šířce dveří 1 metr. Můžete ho použít u jakéhokoliv typu podlah, a to i v kombinaci s přechodovou lištou. Padací těsnění je určené pro jednokřídlé a dvojkřídlé dveře dřevěné, hliníkové, plastové i kovové, posuvné dveře, shrnovací stěny i vchodové dveře.

Kouzlo podkroví ve Vaší kuchyni. Jak zařídit praktickou a krásnou kuchyň pod šikminami?

Prostory v podkroví mají své nezaměnitelné kouzlo, a to hlavně v případě, kdy ponecháte viditelné trámy. Aby se vám zde dobře bydlelo, musíte dobře naplánovat přestavbu a zařízení nábytkem. Největší problém bývá s nízkou nadezdívkou v kombinaci s malým sklonem střechy. Šikmé stropy obecně ubírají místo a často brání i v zařízení standardním nábytkem. Abyste prostor v podkroví maximálně využili, nechejte si vyrobit kuchyňskou linku na míru. V oblasti nízké pochozí výšky můžete vybudovat i předstěnu (třeba ze sádrokartonu), do které zapustíte skříňky či vestavné spotřebiče.

Kuchyňskou linku je praktičtější postavit ke svislé stěně bez šikmého stropu.

Jak se “poprat” se šikmými stropy?

Kuchyňskou linku je jednodušší a praktičtější umístit ke stěně bez šikminy. Vždy však myslete na šikmé stropy a kontrolujte pochozí výšku, abyste se při vaření nebouchali hlavou o strop. Jestliže chcete linku postavit pod šikminu, myslete na výšku stropu nad pracovní plochou. Čím je sklon střechy menší, tím by měla být pracovní plocha hlubší. Při výšce nadezdívky 110 – 130 cm a optimálním sklonu střechy 35 ° – 45 ° může člověk vysoký 1,8 m stát pod šikminou u standardní kuchyňské linky s hloubkou 60 cm, aniž by se musel krčit.

Při sklonu střechy 30 ° by hloubka pracovní desky pod šikminou měla být větší, a to až 90 cm. Tím se dostanete dále od nejnižšího místa a získáte tak větší výšku stropu i více pracovní plochy. Zešikmení s výškou 110 cm už neumožňuje práci ve stoje, takže sem linku raději nedávejte. Strop u linky můžete „zvýšit“ pomocí vikýře nebo střešního okna. Pokud se rozhodnete umístit do kuchyně i jídelní stůl, myslete na to, že v prostoru alespoň 70 cm kolem stolu musí být pochozí výška 210 cm.

V podkroví dobře měřte, abyste se pak při vaření nebouchali hlavou o šikmý

 

Na co si dát při zařizování podkroví pozor?

U kuchyňské linky postavené pod šikmý strop budete ochuzeni o úložné prostory, protože na šikminu nemůžete zavěsit horní skříňky. Místo nich ale můžete nainstalovat alespoň police. Skříňky pak pověste na některou ze svislých stěn, pokud to prostor umožňuje. Abyste měli dostatek úložných prostor, snažte se o maximální využití spodních skříněk a co nejlepší ergonomické rozmístění kuchyňských zón. Množství úložných prostor můžete navýšit také pomocí kuchyňského ostrůvku. Pokud potřebujete pod šikminu postavit některý ze spotřebičů, nezapomeňte si při nákupu zkontrolovat jeho výšku, aby se sem vešel.

Podkrovní kuchyně mají asi o 1/3 menší celkový objem vzduchu, takže při vaření dochází k podstatně rychlejší změně vlhkosti a šíření pachů. Proto potřebujete výkonný odsavač par. Digestoř můžete nainstalovat na šikmý strop, ale musí to být v místě s dostatečnou výškou stropu. Pokud takové místo nemáte, použijte digestoř se spodním odtahem nebo kuchyňskou linku sestavte tak, aby varné centrum bylo u standardní stěny bez šikminy nebo na kuchyňském ostrůvku.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Poškozenou židli nemusíte vyhazovat. Rady jak opravit jídelní židle nejen z masivu.

Židle, jeden z nejstarších typů nábytku, bývá zpravidla bytelná a pevná. Kdo by také chtěl skončit při sezení na zemi. Může se ale stát, že nejčastěji kvůli nadměrnému zatížení, nebo namáhajícímu houpání nevydrží její nohy a prasknou. Starší oblíbenou čalouněnou židli nemusíte při poškození hned vyhazovat. Máte-li základní nářadí a šikovné ruce, pusťte se do opravy.

Opravou starší židle ušetříte zajímavé peníze

Opravujte samozřejmě jen kousek, který není kompletně rozložený a nenávratně poničený. Ušetříte si tím peníze za nový nábytek a navíc nebudete muset hledat židli, která by ladila s ostatními. Jako první vyjměte ze židle její polstrované sedadlo. Obraťte ji vzhůru a šrouby na spodní části uvolněte šroubovákem. Poté odmontujte nohy a na případné rohové spoje si vezměte dláto.

Dlátem také odpreparujte staré nánosy lepidla, aby vám nové dobře „chytilo“. Zalepte poškozená a prasklá místa, a pokud budete vyměňovat i kolíky, musíte je nejdříve odvrtat. S lepením začněte u opěradla, pak udělejte přední část a nakonec je spojte dohromady. Pak svěrkou židli spojte a úplně závěrem našroubujte zpátky sedadlo židle.

Na opravy židlí a stolů budete potřebovat základní nářadí, svěrky a šikovné ruce.

Oprava starší žide vám zabere maximálně hodinku. Záleží přitom na typu a stupni poškození. Pro zdárnou akci budete potřebovat stopařské svěrky, dláto, šroubovák, lepicí tmel, kolíkovač a prostor pro práci. Jednotlivé potřeby stojí průměrně od 50 do 100 Kč a seženete je v každém hobby marketu nebo prodejně kutilských potřeb.Někdy se vám také může stát, že se pracovní stůl nebo židle začne i na rovné ploše houpat z nohy na nohu. Buď to mají na svědomí nečistoty, zaschlý zbytek jídla nebo zapomenutý připínáček. Když vyloučíte tyto možnosti, musíte zkrátit tři delší nohy nebo prodloužit tu kratší dřevěnou podložkou. Nohy zkracujte jemnou pilkou nebo ostrým dlátem, poslední milimetr dřeva ale raději zabruste.

Při kývání židlí nebo stolů jim zarovnejte nohy

Ve druhém případě chybějící část nohy vyrobte z kousku dřevěného špalíku. Výšku raději zvolte o pár milimetrů větší. Podložku pak upevněte do svěrky a přikližte nebo přilepte ke kratší noze. Až zvolené pojivo vytvrdne, lehce náhradní díl zabrousíte do požadované výšky. Zarovnání nohou u stolu či židle a drobné opravy nejsou náročné a nepotřebujeme na ně ani speciální nářadí.U nového nábytku kývání židle nebo stolu reklamujte. Záruka se však nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním. I když jste koupili nový kus nábytku, ještě se před jeho reklamací přesvědčte, že kývaní stolu nebo židle nemá na svědomí nerovná podlaha, nebo zvlněné linoleum ve vaší nové kuchyni.

Nohy u židlí nahrazujte kouskem dřeva, kde se snažte dodržet kresbu let.

Zlomenou nebo hodně poškozenou nohu odřízněte a nahraďte ji kusem ze stejného nebo podobného dřeva. Snažte se o dodržení kresby let, aby nová část nebyla příliš odlišná od té staré. Rozměr nové části by měl být zhruba o milimetr větší. Ve spoji použijte kolíčky, přiklížíte a upevněte do svěrek. Po vytvrdnutí klihu už jenom zabruste do požadovaného tvaru, případně nalakujte a je hotovo.

Víte, jak odstranit z nábytku kolečka či fleky?

Bílé i červené víno je stále oblíbenější nápoj při večerním posezení doma s partnerem či partnerkou. Pokud tedy nejdete zrovna večer někam ven za zábavou, do kina či na koncert. Občas se ale stává menší nehoda a od vlhkých skleniček zůstanou na dřevěném stole nebo komodě obtisknutá kolečka. Nejlepší je sice prevence, ale co dělat s už znatelnou nežádoucí „ozdobou“ nábytku?

Ne nadarmo dávají v hostincích pod sklenice lepenkové nebo porcelánové tácky. Podle babských rad je jedním z nápravových prostředků obyčejná zubní pasta. Připravte si starší kartáček nebo navlhčený hadřík, na něj v přiměřeném množství vytlačte pastu a kolečko velmi jemně přetírejte. Pak už stačí setřít pastu suchým hadrem a nábytek přeleštit leštěnkou.

Pokud se vám podaří opravdu trvanlivé kolečko, zbývá poslední babský prostředek, dečka.

Že je problematika obtisknutých koleček na nábytku opravdu frekventovaná, svědčí i velmi košaté internetové diskuse. Nejčastěji čtenáři i čtenářky žádají o radu, jak odstranit obtisknutá kolečka z masivu nebo dýhy. „Vyzkoušela jsem směs z oleje a soli, trochu polít a vyleštit hadříkem. Sice to nefunguje na vše, ale spoustu koleček se mi tím odstranit podařilo. Jen se to všechno musí občas zopakovat,“ shrnula čtenářka s přezdívkou Betynka.Jak je všeobecně známo, dřevo se s vodou moc nemusí. Proto raději k jeho dalšímu čištění použijte raději prostředky na alkoholové bázi. Zapatlaná místa od rukou pak potřete navlhčeným hadříkem s trochou mýdla. S velkou vrstvou prachu si hravě poradíte také s navlhčený hadříkem a pár kapkami jablečného octa. Rýhy odstraníte buď bílou vazelínou, nebo směsí ze lžičky octa a lžičky oleje.

Co uvítá nábytek ze dřeva, už třeba nemusí dělat dobře nábytku s vysokým leskem.

Lakovaný nábytek je poměrně háklivý, proto si v případě použití jakýchkoli chemických přípravků dost pečlivě prostudujte návod k použití. Většinou si ale vystačíte jen s mírně vlhkým hadříkem. Pro větší znečištění či mastnotu použijte mýdlo či pár kapek citronu a teplou vodu. V každém případě dávejte pozor na to, abyste s nečistotou nesundali z nového prádelníku dolů i lak.Nábytek ve vysokém lesku je sice v kurzu, ale je na něm vidět každý otisk prstu a zároveň je dost choulostivý na poškrábání. Nejdříve jej zbavte prachu antistatickou prachovkou. Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a opatrně osušte. Levná mikrovláknová utěrka za pár korun se vám může „odměnit“ poškrábáním laku, pozor na to.

Na lesklý lak nepoužívejte saponátové přípravky, vytvoříte na něm matný film.

Zejména u staršího dřevěného nábytku začnete časem nepříjemně cítit zatuchlina. Zápach odstraňte vetřením směsi vody a octa v poměru 1:1 na vlhké houbičce. Na textil skvěle zafunguje jedlá soda, která dokáže zápach absorbovat. Množství podle intenzity zápachu nasypte na látku vaší pohovky, nechte jeden den působit a poté vše důkladně vysajte.Na ošetření staršího nábytku použijte směs 1 kávové lžičky olivového nebo lněného oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Nábytek směsí dobře potřete, nechte 5 minut zaschnout a potom suchým hadříkem přeleštěte. Kožené předměty vyčistěte nejdříve octovou vodou, poté je potřete lněným olejem a po vsáknutí vyleštěte suchým hadříkem.

Vodu na dřevěný nábytek používejte jen v nezbytně nutných případech a opatrně.

K čištění proutěného nebo ratanového nábytku použijte směs z 200 ml teplé vody a šťávy z půlky citrónu. Pro vyšší lesk naneste na navlhčený měkký hadr několik kapek lněného oleje a nábytek přetřete. Po několika hodinách nábytek přetřete suchým hadříkem. Ztracenou pružnost proutěnému nábytku vrátíte namočením do horké vody. Pak ho nechte někde ve stínu samovolně uschnout.Na závěr si vyzkoušejte babičkovský recept, aby se lesklý nábytek opět leskl. Toho dosáhnete, když nejdříve v litru vody uvaříte 50 g pšeničných otrub. Sceďte a nábytek tímto lidovým přípravkem jemně otřete hadříkem. Aby se na vašem nábytku neusazoval prach, smíchejte litr vody, 2 lžičky octa a lžičku glycerinu. Vzniklou směs nakapejte na hadřík a nábytek otřete.