Vodní postele či vodní matrace? Jaké je spát na vlnách…

Co může být příjemnější, než ponořit se do hlubokého spánku z příjemného teplíčka kolem, měkké podložky a za mírného pohupování? Ve vodní posteli se vám takové sny mohou splnit. Toto lůžko přitom není vynález několika posledních let. Počátky vodních postelí do ložnice byste našli už před 3 000 lety v Persii. Spali tu na vodních vacích, které si vyrobili z kozích kůží.

Výsledkem spaní „na vodě“ je hluboký spánek, který neruší neustálé otáčení se na lůžku.

Blahodárných účinků vodního lůžka využívali i ve Francii. U královského dvora nalévali do vaků v postelích teplou vodu. V Anglii pak získalo v roce 1856 zdokonalené vodní lůžko patent. Lékaři na něm pečovali o pacienty s těžkými popáleninami. Výhodou je rovnoměrné rozkládání váhy těla. Vodní matrace totiž není ani moc tvrdá tak, aby způsobovala otlaky, ale ani moc měkká.

Vodní postele dnes vypadají na první pohled jako ty běžné. Ta celá v základní velikosti 90 × 200 cm vás přijde zhruba na 15 až 20 000 Kč. Pokud máte zájem jen o vodní matrace, připravte si od 4 000 korun výše. Ceny se jako všude liší podle kvality a výrobce. Nastavujete si různou tvrdost ležení podle váhy, tudíž lepší než dvojmatrace je volba vlastní lehací části pro každého partnera.

Lepší jsou matrace, kde je voda jádrem, ne jediným obsahem

Na trhu se objevovaly dva druhy vodních matrací. Těm konstrukčně starším se říká „neukotvené“ či „Free flow“, případně „Frei futer“. Jsou to vlastně pytle, naplněné vodou. Lepší jsou už ty novější matrace, kde je voda jádrem a ne vlastně jediným obsahem matrace. Moderní softside vodní postel zabudujete do libovolného rámu. Vzhled matrace je potom stejný jako u těch normálních.Hardside matrace potřebují silný dřevěný rám, odolný proti bočnímu tlaku matrace. Vsunout ji proto do vaší dosavadní postele bude tedy obtížné, spíše nemožné. Vodní matrace patří zásadně na pevný podstavec a v obchodě byste měli zcela automaticky sehnat kompletní postel tak, že ji dovezete, naplníte, zhasnete a jdete spát. Minimální šířka matrace pro jednoho je 80 cm.

Nezapomeňte na pohodlný a volný průchozí prostor 60 cm kolem celé postele.

Matraci s vodní náplní nastavujete na různou „tvrdost“ ležení podle vaší hmotnosti. Plní se proto vodou s ohledem na tuto veličinu. Když si na naplněnou matraci sednete, musíte lehce cítit spodní desku. Pokud ne, musíte ji odpustit, je v ní hodně vody.  Aby byla pohodlná postel i přístup k ní, nezapomeňte na alespoň 60 cm průchozí prostor kolem. Vodní postel nenabízí většinou úložný prostor, tudíž počítejte ve své ložnici s novým peřiňákem.Vodní postel podle výrobců nabízí super spánek, je vhodná pro alergiky a rovnoměrně rozkládá váhu spícího těla. Láká vás to? Zvažte při nákupu jeden údaj, takzvaný čas ustálení. Ten označuje dobu, kdy se matrace třeba po tom, co se otočíte, uklidní. Může to být třeba půl sekundy, sekundu, ale i více. Samozřejmě platí, že čím je tato doba kratší, tím lépe pro váš klidný spánek.

Nebojte se vytopení sousedů, vodní postele jsou v pohodě

Mezi výhodami vodních postelí zmiňují výrobci lepší usínání, žádnou bolest zad i absenci různých roztočů a jiných alergenů. Přesto se výrobky nijak masivně neprosadily. Každého totiž napadne, jak se mu „matrace“ protrhne, vytopí sousedy a navíc si zničí půlku bytu. Jsou to ale jen pověry. I na vodní postele se vztahují normy, stejně jako třeba na sedací nábytek. Pokud máte legální evropské zboží, nemusíte se bát žádných podobných nehod.Matrace vodních postelí jsou ze speciálních materiálů, které si firmy chrání patentem. Pokud tedy do nich nebudete zrovna bodat nožem, neprasknou. Určitý rizikový bod sice představují švy, ale i na ně výrobci dávají záruku alespoň pět let. Přes tento základní potah pak povlékáte vnější, vyrobený z bavlněného úpletu a zapíná se na zip. Ten můžete v případě potřeby volně vyprat.

Kvůli obsahu kondicionéru a chybějícímu vzduchu se voda v matraci nekazí.

Podle kvality najdete dva typy vodních matrací. Ty lepší mají uvnitř jakési vyztužení na principu molitanu, který jim zajišťuje vyšší stabilitu. Levnější typy mají výztuhy z materiálu připomínajícího fleece. Vodu měnit nemusíte, protože se nekazí. Obsahuje totiž speciální kondicionér, který jednou ročně doplníte. Navíc po napuštění vytlačíte z matrace vzduch, nutný k životu řady mikrobů.Internetové diskuse nejsou pro změnu zcela jednoznačné. „Já mám zkušenost jednou z návštěvy a byl to teda děs,“ píše čtenářka s přezdívku Felindra. Jakmile se totiž její partner pohnul, celá postel se prý rozvlnila a ona byla okamžitě vzhůru. „Navíc se musí ta voda ohřívat a žere to elektřinu jak kráva,“ míní Felindra. Superlativy naopak nešetří čtenářka s přezdívkou Vega, která na posteli spala 14 dnů na dovolené. „Nahřátá postel a ještě s vlněním mě fakt dostala, nádhera,“ napsala.

Součástí vodních matrací je i ohřívač vody s termostatem. Pokud tedy o tomto lůžku uvažujete, mějte co nejblíže postele instalovat elektrickou zásuvku. Na ovladači si pak můžete nastavit individuální teplotu, obecně firmy doporučují 28 °C. Traduje se, že každodenní ležení na příliš teplé vodě způsobuje mužům neplodnost. Ať je to, jak je to, vyhřívání raději nepřehánějte.

Autor: DiksY

Bydlet kvalitně, znamená žít…

Napsat komentář